Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Aydıntepe'de Kutlandı
Tarih: 19.03.2009 Saat: 12:15
Konu: Aydintepe


Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Aydıntepe'de Kutlandı
Bayburt - Aydıntepe / 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Aydıntepe'de Kutlandı.18 Mart Çanakkale Debiz Zaferinin 94 üncü Yıldönümü ve  Şehitleri Anma Günü Aydıntepe İlçesinde yapılan etkinliklerle kutlanıyor.

Törenlere ilk olarak Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenklerin sunumu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başaldı.

Atatürk Anıtındaki yapılan törenlere Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal Aydıntepe Belediye Başkanı Orhan Eraslan Aydıntepe Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Mahmut Gürocak İlçe Müftüsü Abdullah Bal Aydıntepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Samih Akpulat ın yanı sıra ilçenin diğer kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.http://www.bayburtrehberi.comHaberResimleri/2009/22937.jpgVatan aşkı her Türk ün en büyük tutkusu olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Asayiş Tim Komutanı Jandarma Kıd Üstçavuş Bünyamin Yaman sözlerine şöyle devam etti;"Vatan için canını feda edecek şehitlik mertebesine ulaşmak Yüce Türk Milleti için elde edilecek en büyük rütbe ve kazanılan en büyük şereftir.

Bu güzel vatanımızı şanlı Bayrağımızı bağımsızlık ve özgürlüğümüzü sizlere borçluyuz. Sizlerden almış olduğumuz güç ve azim ve irade ile atalarımızın emaneti olan ve sonsuza kadar özgürce yaşayacağımız bu vatan topraklarında yeri geldiğinde canımızı seve seve vermekten asla çekinmeyeceğiz. Yüreğimizdeki vatan sevgisi bayrak sevgisi millet sevgisi ve insan sevgisi ile güzel ülkemizi daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacağız"dedi

Tarihte en büyük medeniyetler arasında gösterilen Türk Medeniyetinin herkes tarafından bilindiğini ve Orta Asya dan Anadolu ya uzanan serüveninde çeşitli zorluklarla karşılaşıldığını vurgulayan Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal sözlerine şöyle devam etti;" Maalesef bu zorluğun bedeli bizim için tarih boyunca hep şehit kanı dökmek olmuştur.

Bugüne gelindiğinde çok üzülerek söylerim ki hala Anadolu topraklarında şehit vermekteyiz. Gerek dış güçlerin gerekse içimizdeki hainlerin desteği ile bu acıya bir türlü son verememekteyiz. Ancak şu unutulmamalıdır ki Türk Milleti bu sorunun da üstesinden gerelerek kendi benliğini ilelebet koruyacaktır"dedi

Atatürk Anıtındaki törenden sonra Aydıntepe İlçesindeki şehitler olan İlçeye bağlı İncili Köyünde Şehit Kazım Yazar, Yapracık Köyünde Şehit Erdal Eraslan Yukarı Kırzı Köyünde Şehit Muammer Gür ve Aydıntepe Merkez deki Şehit Oktay Altıntaş ın mezarları başında Kur'an -I Kerim okunmasının ardından  ilçede törenler sona erdi.

Ayrıca 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü sebebiyle İlçede saat:18.30 da Akşam Namazından sonra Aydıntepe Müftülüğü tarafından Merkez Yeni Camisinde Şehitlerimizin Ruhlarına Mevlid-İ Şerif Okutulacak.
 


http://www.bayburtrehberi.comHaberResimleri/2009/2015.jpg


Kaynak: http://bayburtrehberi.com
Pencereyi Kapat