Giriş ve Kayıt Ol

                                      

Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

Ana Sayfa  Hesabınız  Bize Ulaşın  BAYBURT  FORUMLAR  Biyografiler  Firma Rehberi  Aramızdan Ayrılanlar

ANA MENÜ
 Ana Sayfa
HiZMETLER
· Firma_Rehberi
BAYBURT
 Bayburt
 BayburtTurkuleri
 BayburtResimleri
 Yemekler
 Sanatcilar
 Hemserilerimiz
 Destanlar
 Kaybettiklerimiz
 Eczane
 SehitGazi
 Okullarımız
 Fikralar
 KamuKurum
 Muhtarlar
ÜYE MENÜSÜ
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Mesajlarınız
ViDEO-KLiP
 Flashlar
 Videolar
iSLAMiYET
 KuranOgren
 NamazSureleri
 NamazDualari
 Kuran_ve_bilim
 Esma-ulHusna
 DiniSorular
 İslam Ahlakı
TARiH
 OsmanliArsiv
HABERLER
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Çok Okunanlar
 Haber_Arsivi
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Haber Öner
GENEL BiLGiLER
 Atasozleri
 TarihteBugun
 İlk Yardım
iL iDARECiLERiMiZ
 Milletvekillerimiz
 Valilerimiz
 BelediyeBaskanlari
 KamuKurum
DEDE KORKUT
 DedeKorkut2007
 DedeKorkut2008
 DedeKorkut2009
 DedeKorkut2010
 DedeKorkut2011
 DedeKorkut2012
ÜYE MENÜ
Ip Numaraniz: 54.156.92.138
 Hoşgeldin
Üye Ol
Yanlis Parola

 

Site Üye Bilgisi:
Bugün: 0
Dün: 0
Bekleyen: 5
Toplam Üye: 4113
Son: Aug 19, 2017uzokowyf Aug 19, 2017amupiqyz Aug 19, 2017ehyxem Aug 17, 2017iteticad Aug 17, 2017ivituwe Aug 17, 2017ozyfupej Aug 16, 2017epyxamyn Aug 14, 2017oqarekah Aug 14, 2017owadifiba Aug 13, 2017inetyjej
Bağlı Üye
Misafir:
Üye:
Toplam: 0
Baglantilar:
Ziyaretçi:
Üye:

Bayburtlunun İnternetteki Adresi Bayburt Rehberi.Com
ZİYARETÇİ SAYISI
Pazartesi3745
Salı7511
Çarşamba7046
Perşembe7232
Cuma5487
Cumartesi7364
Pazar8344
Toplam:6771791
En Çok:8965

EN AKTİF ÜYELER
1: muhsin - 1073659 puan
2: umut - 958100 puan
3: atakan_69 - 409698 puan
4: onemli - 146205 puan
5: HALKINNABZI - 144076 puan
6: yemliha - 119151 puan
7: erhanSEZEK - 118040 puan
8: goksen - 111195 puan
9: guloyran - 104095 puan
10: nurhayat - 82096 puan
11: baki - 78577 puan
12: seymen - 68015 puan
13: onderkaraoglu - 65435 puan
14: ibrahim69 - 63790 puan
15: alp - 62535 puan
GOOGLE ARAMA
Özel Arama
SİTE İÇİ ARAMA
Rastgele Üyemiz
acoromu

Durumu:
Üyelik Tarihi: Jul 18, 2016
Mesaj Sayısı: 0Canlar
Click Image

Sayfasına Git
E-Kart

Tanıdıklarınıza Bayburt Resimlerinden E-Kart Göndermek İstermisiniz
Sezai DUMLUPINAR
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönBASRA KÖRFEZİ

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  BASRA KÖRFEZİ  

asra Körfezi, asırlardan beri güçlü ülkelerin mücadele sahası olurken sahip olduğu önemli konumu itibari ile de özellikle günümüzde enerji kaynakları başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın birçok ihtiyacını karşılamaktadır.

Basra Körfezi coğrafi konumu itibari ile yeryüzünün en önemli bölgelerinden biridir. Kavşak coğrafya olarak adlandırılan Basra Körfezi’nin Batısında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, doğusunda İran, Kuzeybatısında Irak ve Kuveyt gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip ülkeler vardır. Basra Körfezi Güneyden Umman Körfezi ve Hint Okyanusuna bağlanır. Ayrıca Fırat ve Dicle nehirlerinin birleşerek oluşturduğu Şattül Arab’da Basra Körfezine dökülerek körfezden Fırat ve Dicle nehirlerinin başlangıç noktasına kadar kesintisiz bir ulaşım hattı oluşturur. (Özellikle bu hat 19.yy’ın sonu ve 20’inci yy’ın başında İngiltere tarafından ticaret, güvenlik ve ulaşım noktasında verimli bir şekilde kullanılmıştır).

Basra Körfezi, asırlardan beri güçlü ülkelerin mücadele sahası olurken sahip olduğu önemli konumu itibari ile de özellikle günümüzde enerji kaynakları başta olmak üzere pek çok alanda dünyanın birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Basra Körfezi ülkeleri Uluslar arası politikada caydırıcı olamamaları körfez devletlerini küresel güçlerin oyun alanı haline getirmiştir. Bu nedenle özellikle 20. Yy da körfezde politika her zaman dalgalı olmuştur. Körfez ülkelerinin kral ve şeyhleri gerek tarihten gelen rekabet gerekse ülkelerinin demografik yapısı itibari ile küresel güçlere karşı ortak bir akıl ve siyaset oluşturamamaları körfeze ve kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırmıştır.

Basra Körfezi ülkeleri Özellikle birçok küresel aktörün olduğu dönemlerde körfez ve civarındaki ülkeler gerilimli politikanın merkezi haline gelmiştir. Gerilim ve savaşın yaşandığı dönemlerde sadece bu coğrafya etki altında kalmamış bununla birlikte Ön Asya coğrafyası da bu gerilimi bütün boyutları ile yaşamıştır.

Önemli, bir enerji sahası olan Basra Körfezi dünyadaki petrolün ‰60’ı ve doğalgazında ‰50’sine sahiptir. Böylesine önemli bir enerji alanı olan körfez bölgesi özellikle petrolün ortaya çıkarılması ile birlikte küresel aktörlerin ilgi ve çekişme sahası olmuştur.

Basra Körfezinde Amerika ve Diğer Güçler
Bütün küresel aktörler Basra Körfezinde politik olarak etkin ve aktif bir şekilde yer alma çabası içerisindedirler, ancak hiç şüphesiz körfezin bugün en etkili aktörü Amerika Birleşik Devletleridir. ABD soğuk savaş döneminde, İngiltere’nin (1971) körfez bölgesindeki üslerinin büyük bir kısmından çekilmesi ile birlikte bölgenin kontrolünü ABD’ye bırakmıştır. İngiltere özellikle Kuveyt, Katar ve Bahreyn üzerindeki siyasi nüfuzunu eskisi kadar olmasa da devam ettirmektedir. Kuveyt ve Irak arasındaki tarafsız bölge olarak adlandırılan zengin petrol yataklarının olduğu kısım bugün İngiltere ve ABD kontrolündedir. Fransa ise bu yarışta istediğini tam olarak alamamışken Birleşik Arap Emirliklerinde ve Bahreyn’de ki (Haghragh) askeri üsleri bölgedeki çıkarlarını artırmaya ve korumaya devam ettirdiğini göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başta Umman olmak üzere körfezin pek çok bölgesinde askeri üsleri bulunmaktadır. Bu üsler Umman’da Masirah, Omolghanam, Khazab, Samarit, Beitolfalaj, Suudi Arabistan’da Zahran, Asafania, Hafrolbaten, Bahreyn’de Jafir, Haghragh, Birleşik Arap Emirliklerinde Fujairah, Kuveyt’te Kuwait Naval Base, Irak’ta Umm Qasır üsleridir. Hava üsleri ile birlikte körfez ülkelerinde on beş ABD askeri üssü bulunmaktadır. Askeri üslerin sayısı ve niteliğine bakılırsa körfezin ABD tarafından askeri üsler körfezi haline getirildiği görülecektir. ABD körfezdeki üsleri vasıtasıyla çevre ülkelere gözdağı verirken aynı zamanda bölgedeki mevcut ekonomik ve siyasi gücünü korumaktadır.

21.yy’da Basra Körfezi küresel aktörlerin politik ve askeri mücadelelerinin sık sık yaşanacağı bir nokta olacaktır. ABD, Çin, İngiltere, Rusya, Almanya, Fransa, Japonya bölgede çıkarlarının çatışmamasına azami derece dikkat ederken Rusya ve Çin de müttefikleri olan İran ile birlikte ABD’nin bölgedeki oyun alanından uzak kalmamaya çalışacaktır.Mao’dan sonra dış politika değişikliğine giden Çin bir taraftan Komunizime bağlı kalmayı sürdürürken diğer taraftan da liberal ekonomi politikasını uygulamaya çalışmaktadır. Sessiz ve etkin diplomasi örneğini günümüzde etkili bir şekilde kullanan Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu politikasını en güzel şekilde uyguladığı bölgelerin başında hiç şüphesiz körfez ülkeleri gelmektedir. Ekonomik gelişime paralel olarak artan enerji ihtiyacı Çin’i özellikle körfez ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek zorunda bırakmaktadır. Aslına bakılırsa Çin’in giderek artan enerji ihtiyacı ve batının buna paralel olarak durağan bir ekonomi içerisinde olması, körfez ülkeleri için Çin’in büyük bir pazar olarak görülmesini sağlamaktadır.  

Çin körfezde ABD’yi tedirgin etmeden strateji üretmeye çalışmaktadır. Özellikle Çin’in İran, Irak ve Suudi Arabistan ile son dönemdeki ilişkilerine bakıldığında, Basra Körfezinde giderek nüfuz alanı genişleyen bir Çin Devleti görülecektir. Körfez ülkeleri ile Çin enerji tabanlı bir politika geliştirmektedir. Bu politika körfez ülkeleri ile Çin’i yakın işbirliğine sevk etmektedir. Bu politika neticesinde ABD ve Çin’in önümüzdeki dönemde körfezde karşı karşıya gelmesi muhtemelken ABD’nin körfez ve pasifikteki askeri konumu Çin için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Körfez ülkeleri her ne kadar da enerji tabanlı serbest bir politika uyguluyor gibi görünse de özellikle ABD’nin kırmızı çizgisini dikkate almaktadırlar.

  

Bu yazı 2014-11-29 saat 20:48:22 eklendi ve 1887 defa okundu

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle
Ana Sayfa | Hesabınız | Bize Ulaşın | BAYBURT | FORUMLAR | Biyografiler | Firma Rehberi


Bayburt Rehberi
internetteki Adresiniz
bayburtrehberi@gmail.com
Web sitemiz
PHP-Nuke (© 2003) kodlarına sahiptir.