Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön


Kategori : Bayburt Haber
263

77 Günlük Cuma Namazı Hasreti Sona Erdi


Mustafa Aker
Mustafa Aker
29.05.2020 16:22:57 77 Günlük Cuma Namazı Hasreti Sona Erdi

Bayburt’ta Camisi avlularında, Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı gerekli tüm tedbirler alınarak Belirlenen Mustafa Köseoğlu Cami bahçesi, Hz. Ömer Cami bahçesi, Hz. Ebubekir Cami bahçesi, Terminal Cami bahçesi, Damat Ali Efendi Cami bahçesi, Fidanlık Mescidi bahçesi, Yeni Sanayi Cami bahçesi, H. Ekrem Seyhan Cami bahçesi, Esentepe Cami bahçesi, Zülküf Bozkurt Cami bahçesi, Kapalı Pazar Yeri, Yenişehir Parkı, TOKİ Cami bahçesi, Oruç Kent Mescidi bahçesi, Veysel Cami bahçesi, Sentetik büyük saha, Kaleardı Dede Şehir Parkı ve Hilal Mescidi bahçesi'nde Cuma namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 16 Mart'tan bu yana cemaatle ibadet yapılamayan camilerin; yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde 29 M ayıs tarihinden itibaren Cuma namazının kılınmaya başlanarak kademeli olarak açılacağını açıklamasının ardından, Bayburt’ta Cuma namazı için gerekli hazırlıklar yapıldı.

Cuma namazı öncesinde Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının Koronavirüs ile mücadele belirlediği bütün tedbirler alındı.

Belirlenen sosyal mesafe ölçülerine uyularak açık havada kılınan Cuma namazı öncesinde, olası hastalık bulaşma riskini azaltmak için abdesthane ve tuvaletlerin kapalı tutulduğu, virüsün yayılma riskine karşı camiye giriş-çıkışlarda ve namazın kılınacağı alanda güvenli mesafenin ihlal edilmemesi, maske takılması, namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temas ile musafahadan kaçınılması için camiye gelen cemaate uyarılarda bulunuldu.

Bayburt’ta Cuma namazı kılınan camilerde bütün tedbirlere riayet ederek, kendileri için belirlenen yerlerde kendi getirdikleri seccadeleriyle saf tutan cemaat, 16 Mart tarihinden bu yana ilk defa camilerde Cuma namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.


Kaynak : Bayburt Rehberi
Adınız