Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Hacı Ali Polat - Bayburt Belediye Başkanı
364

Röportaj Konuğu : Hacı Ali Polat
Röportaj Tarihi : 28.10.2009
Röportor : Naci Ahıskalıoğlu
Konu : Bayburt Belediye Başkanı

Naci AHISKALIOĞLU -Sayın Başkanım Bayburt Halkı sizi yakından tanıyor. Türkiye genelinde ve yurt dışındaki hemşerilerimizin hakkınızda bilgi sahibi alabilmeleri için öz geçmişinizden bahsedermisiniz.

Hacı Ali POLAT -  1967 Yılında Bayburt Helva Köyünde doğdum. İlkokulu ve hafızlığı köyümde, orta ve lise tahsilimi Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesinde, yüksek tahsilimi  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1992 yılında tamamladım.

1992-94 yılları arasında Giresun /Eynesil İmam-Hatip Lisesinde öğretmenlik,1994-95 yılları arasında Bitlis/Tatvan’da kısa dönem askerlik,1995’ten istifa ettiğim01/12/2008 tarihine kadar Bayburt Anadolu.İmam-Hatip Lisesinde öğretmenlik, müdür yardımcılığı ve yurt müdürlüğü yaptım. Bu sürede Bayburt İl müftülüğünün “tebliğ ve İrşad” ekibinde merkez camilerde fahri vaizlik yaptım.28 MART 2004 Mahalli İdareler Seçiminde Bayburt Belediye Başkanlığına Ak Partiden aday adayı oldum, aday olamadım.

Memur-Sen Konfederasyonu Bayburt İl Başkanıyım.Eğitim-Bir-Sen Bayburt şubesinin kurucu üyesiyim Bayburt’a özgü mahalle odalarından üç tanesini bünyesinde bulunduran Esentepe Mahallesi Geliştirme Güzelleştirme  ve Tanıtma Derneği yönetim kurulu başkanıyım.Şehit Nevzat Kaya İlköğretim okulunun 2000 yılından bu yana Okul Aile Birliği Başkanıyım. Kurtuluş spor Kulübünün yönetim kurulu başkan yardımcısıyım.Deniz Feneri Derneğinin gönüllü sosyal inceleme elemanıyım. Akra Fm (akradyo)’nun Bayburt temsilcisi ve sponsoruyum. 1997 yılında Oto gaz dönüşüm sistemlerini 1999 yılında da oto gaz dolum istasyonunu Bayburt’a ilk getiren , şu anda iki akaryakıt, bir servis istasyonunu bünyesinde bulunduran Bayburt Petrol Ltd.Şti.’nin kurucu ortağıyım.

1995/1999 yılları arasında Bayburt’ta faaliyet gösteren Hakyol Eğitim- Yardımlaşma ve Dostluk Vakfı’nın  Bayburt şube kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptım. 2004-2007 yılları arasında Bayburt spor kulübü yönetim kurulu üyeliği yaptım. Evli ve 4 çocuk babasıyım.    


Naci AHISKALIOĞLU - Başkanım halkla diyaloğunuz nasıl olacak?
Hacı Ali POLAT -  Bayburt’taki öğretmenlik görevime başladığım günden bu yana öğretmenliğimin, yanı sıra    bir çok sivil toplum kuruluşunda görev aldım ve idarecilik yaptım. Halkla hiçbir zaman diyalogumu koparmadım her zaman iç içe oldum belediye başkanlığım süresince bilinmelidir ki halkla diyalogum artarak devam edecektir. 

Naci AHISKALIOĞLU -En büyük sıkıntılardan birisi isale hattı borularının eski olması nedeniyle sık sık su kesintisi olmaktadır. Bu su problemini çözmek için nasıl bir çalışma düşünüyorsunuz?
Hacı Ali POLAT -  Su isale hattı asbest boru ile şehrimize gelmekte hem sağlık ve hijyen açısından hem de eski şebeke olduğundan kaçak su ile mücadele etmek zorundayız.

Bayburt su şebekesinde 200 lt/saniye iken maalesef şehir kullanımı 80 lt/saniyedir,  buda yüzde 60 kaçak’a isabet etmektedir.Bayburt’ta hidroelektrik santrali inşaatı nedeniyle geçmişte çok su sıkıntısı da çekmiş durumdadır.

Tüm bu olumsuzlukları değiştirmek amacıyla Belediyemiz ve  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü  işbirliği ile yapılan protokol  gereği içme suyu isale hattı ihale edilmiş olup  projelendirilerek inşaatına başlanacaktır. 

Naci AHISKALIOĞLU - Üniversite nin Bayburt için vazgeçilmez bir unsur olduğunu biliyoruz. Öğrenci ve gençler için kültürel faaliyet önemli tiyatro, sinema vb. etkinlikler yapılabilirmi? 
Hacı Ali POLAT -  Üniversite öğrenci sayısının her yıl artacak olması ilimizde ki sosyal alanlardaki yatırımların kısa sürede faaliyet geçirilmesini beraberinde getirmelidir.

Bir şehrin vizyonunu o şehirdeki oluşan kültürel sosyal ve ekonomisi belirleyecek ise Bayburt olarak o seviyeyi yakalamak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir.
Bayburt belediyesi olarak gerçekleşecek olan kültürel ve sosyal faaliyetlerin tamamına imkânlarımız dâhilinde destek vereceğiz.

Naci AHISKALIOĞLU -İmarla ilgili yeni açılımlar olacak mı? 
Hacı Ali POLAT -  İmar konusunda yeni yerleşim alanları tamamen imar planına uygun plan ve projeler içerisinde yapılacaktır.

Naci AHISKALIOĞLU - Doğalgaz projesinde öncelikli gaz verilecek bölgeler nerelerdir?
Hacı Ali POLAT -  2009 yılı yaz sezonu içerisinde Çoruh doğalgaz AŞ’nin yapmış olduğu program  doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir.  Bu yıl için doğalgaz abone hedefimiz 2500 abonedir.

Naci AHISKALIOĞLU - Vatandaş sağlık konunda muzdarip hastanede yeterli derecede doktor olmayışı hasta ve yakınlarını Erzurum, Trabzon, Gümüşhane’ye sevk ediyor. Hastanemizde Emar olmayışı büyük eksiklik sağlıkla  ilgli milletvekillerimizle bir çalışmanız olacakmı?
Hacı Ali POLAT -  Sağlık hepimiz için önemli ben inanıyorum ki başta hükümetimiz ve milletvekillerimiz Bayburt’un bu ve benzeri taleplerini hayata gecireçeklerdir. Sağlık konusunda bizimde belediye olarak üzerimize düşen bir görev olursa seve seve yerine getireceğiz.

Naci AHISKALIOĞLU - Geçmiş dönemden belediyenin borcu ne kadar? Yapılacak projelerde mali imkanlar ne kadar yeterli olacak.
Hacı Ali POLAT -  Belediyeler en önemli hizmet yapan kurumlardır bana hiçbir belediye gösteremezsiniz ki bir sonraki döneme borç bırakmamış olsun. Bayburt belediyesinin devir almış olduğu borç 8 milyon tl dir. Belediyemizin şartları ve gelirleri göz önüne alınarak belirleyeceğimiz projeler birer birer hayata geçirilecektir.

Naci AHISKALIOĞLU - Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler nelerdir?

Hacı Ali POLAT -  Bayburt’umuzun en acil çözüm bekleyen sorunlarının başında su isale hattının değişmesi gelmektedir.

Kanalizasyon konusunda ise Çoruh havzası düzleminde bulunan evler ve işyerlerinin zemin katlarında Çoruh nehrinin yükselmesi esnasında hem kanallardan geri tepme, kötü koku hatta bazı mahallelerimizde yeni yapılaşma sonucu kanalizasyon şebekesi eklenmesi için yer yere kazılar yapıldığında çok fazla kanalizasyon kaçağı tespit edildiğine şahit olunduğundan şehir kanalizasyon şebekesinin de acilen değiştirilmesi gerekmektedir.

Önceliğimiz şehir altyapısını mutlak bir şekilde bitirmeyi hedefliyoruz. Belediyecilik artık altyapı belediyeciliğinden kurtulmalı, sosyal, spor, kültürel, eğitim ve yerel kalkınma anlamında roller üstlenmeli diye düşünüyoruz.

Tüm bu işleri bütçemizle yapamayacağımız gerçeğinden, bünyemizde bir ARGE birimi kurmak ve Avrupa Birliğinden,devlet desteğiyle, Dünya Bankasından projeler üreterek şehrimizin yüzünü , imajını değiştirmeyi, yaşam standardı yüksek bir Şehir kurmayı hedefliyoruz.

Naci AHISKALIOĞLU - Bayburt için ileriye yönelik hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?
Hacı Ali POLAT -  Bayburt’un geleceğe umutla bakması için Turizm, Üniversite, Organik tarım, Havyacılık potansiyeli ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bizler bu bağlamda Turizmin gelişmesi için gerekli girişimleri yaparak ilimizi Doğu Karadeniz’in ve Doğu Anadolu’nun en cazip merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Şu ana kadar ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarımız kapsamında Şehitosman dağı ağaçlandırması, diğer parklarımızın düzenlenmesi  hızla devam etmektedir.

Çoruh nehri ıslah projesi kapsamında ki çalışmalarımız devam etmektedir. Hayvancılığın ilimizde gelişmesi ve daha rahat şartlarda yapılabilmesi için Hayvan Pazarının yeniden ıslahı yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Naci AHISKALIOĞLU -  Sayın Başkanım bize değerli vaktinizi ayırdığınız için www.bayburtrehberi.com yönetimi olarak teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz 

Adınız
Röportajlar
Son Eklenen Röportajlar

Serhan Haşlak
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Mehmet Öksüzer
Ahmet Şafak
Abdulcelil Kahveci
Tuncay Başaran
Hacı Ali Polat
Bayburt Belediye Spor Yönetimi
Berhan Şimşek
Bahattin Köse
Uğur Çoban
Kurban Yazıcı
Emin
Popüler Roportajlar

Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Ahmet Şafak
Tuncay Başaran
Berhan Şimşek
Kurban Yazıcı
Emin