Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Tuncay Başaran - Dünya Bilek Şampiyonu
555

Röportaj Konuğu : Tuncay Başaran
Röportaj Tarihi : 28.10.2008
Röportor : Naci Ahıskalıoğlu
Konu : Dünya Bilek Şampiyonu

Konuğumuz Dünya Bilek Şampiyonu Tuncay BAŞARAN

Naci AHISKALIOĞLI - Kendinizden bahsedermisiniz ?
Tuncay BAŞARAN - Küçüklüğümden beri spor a bir hevesim vardı. küçük yaşlarda uzak doğu sporlarına merakım vardı.

Tekvando, karate, judo, kickbox sporları yaptım. sonra Ata güreşçimiz olan Abustalı Kara Yusuf  un hayatından bilgiler edindim.ve şampiyon olan ve sırtı yere gelmeyen Ata pehlivanımız Kara Yusuf a özenti duymaya başladım.ve güreşe başladım.Bayburt’umuzun ismini güreş te de temsil etmeye başladım.

Ne kadarda Bayburt’umuzda yeterli imkanların bulunmamasına rağmen karakucak güreşlerinde sikletim’de birincilikler elde ettim.

Naci AHISKALIOĞLI - Bilek güreşine nasıl başladınız ve sizi kim teşvik etti ?
Tuncay BAŞARAN - Bayburt gençlik spor İl Müdürlüğüne bilek güreşi masası geldiğini duydum ve bilek güreşi bir aktif olan spor branşı olduğunu duydum bu haberi bana eski gençlik ve spor il müdürümüz sayın kemal köprücü verdi, illada gel bilek güreş yap senin bileklerin sağlamdır yaparsın dedi.

O sıralarda güreşi de bırakmıştım.zaten kemal köprücü hocam beni teşvik ederek bilek güreşine başladım.kemal köprücü hocama sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.ondan rabbim razı olsun bir spor il müdüründen ziyade manevi bir baba gibiydi.

Sporcunun her zaman maddi ve manevi  desteğini esirgemez ve her sorunuyla ilgilenirdi.Kemal köprücü hocama sevgilerimi ve saygılarımı sunarak Rabbim tüm sporculara Kemal Köprücü gibi hocalar nasip etsin.

Naci AHISKALIOĞLI - Türkiye ve Uluslar arası başarılarınızı anlatırmısınız ?
Tuncay BAŞARAN - 10 kez Türkiye Şampiyonluğu 2 kez Dünya şampiyonluğu 1 kez dünya 2.liği 1 kez Avrupa şampiyonluğu 1 kez Avrupa 3. lüğüm var.

Naci AHISKALIOĞLI - Ülkemizi gururlandırıp Bayrağımızı göklere ektiriyorsunuz.Bunları yaparken kimlerden maddi ve manevi destek gördünüz ?
Tuncay BAŞARAN - İlk dünya şampiyonu olurken ve Avrupa ikincisi ve Avrupa üçüncüsü olurken ailemden ve birkaç arkadaşımdan sadece Allah(cc) yardımıyla bu dereceleri aldım.

İkinci kere dünya şampiyonu olurken personeli olduğum Bayburt belediyesinden destek aldım, en son 2008 Kanada’daki Dünya ikincisi olurken bana destek olan İstanbul tuzla Orhanlı beldesindeki keklik inşaat sanayi ticaret limitet şirketi sahibi Erdal Keklik  ağabeyime, tuzla MHP İlçe Başkanı Hamit Şahinoğlu kardeşime ve yine Bayburt belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Naci AHISKALIOĞLI - Yetkililerden beklentileriniz nelerdir ?
Tuncay BAŞARAN - Beklentim ben ve benim gibi spor a özdeşleşmiş ve Avrupa da ve dünya şampiyonlarından Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çekmiş sporcularımıza elimden geldiği kadar gerekse maddi  gerekse manevi desteklerimi esirgememelerini beyan etmek istiyorum.gururdan kibirden Allah a sığınırım şirin ilimiz küçük bayburtumuza  büyük başarılar getirdiğimde inanıyorum ve Allah nasip ederse inşallah yine Rabbimin izniyle Avrupa da ve dünya şampiyonlarında Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere ve kürsülerde dalgalandırmak için elimden geleni yapacağım inşallah

Naci AHISKALIOĞLI - Gelecek te sizin gibi dünya şampiyonları yetiştirmeyi düşünüyor musunuz Bayburt a yetenekli gençler var mı ?
Tuncay BAŞARAN – Şu anda kendi imkan ve çabalarımızla kimseden destek görmeden eski ve hala devam eden sporcu kardeşlerimizle ve milli takım teknik komite üyesi ve kulüp başkanı olarak Hamit AKTAŞ ağabeyimizle Bayburt ta ilk özel başaran bilek güreşi spor kulübünü kurduk. Bayburt da yetenekli genç kardeşlerimiz var.

Amacımız bu yetenekli genç kardeşlerimizi değerlendirerek ülkemize ve milletimize başarılı sporcular olarak kazandırmaktır.ve destek olunduğu takdirde Bayburt’umuzda dünya şampiyonları çıkması aşikardır.

Naci AHISKALIOĞLI – Bayburt’umuzun insanı kendi içinden çıkan değerlere vefa gösteriyor mu ?
Tuncay BAŞARAN - Açık konuşmak gerekirse halkımız bizlere gereken manevi desteği gösteriyor yalnız burada vefa göstermesi gerekenler varsa bunlarda devlet yetkilileridir.

Bu kadar başarıma rağmen devlet yetkililerinden gerekli desteği görmedim.bana ve benim gibi Bayburt daki başarılı sporcu kardeşlerime destek dursalar bizlerdeki bu inanç ve azimle Allah ın izniyle dünyayı dize getiririz.o zaman gerçek manada vefalarını göstermiş olurlar.

Naci AHISKALIOĞLI – Önümüzdeki günlerde hazırlık yaptığınız müsabakalar varmı. ?
Tuncay BAŞARAN - 01-03 mayısın 2009 Eskişehir de Türkiye bilek şampiyonası ve Avrupa ve dünya şampiyonası milli takım seçmeleri 01-06 haziran 2009 Bulgaristan Avrupa bilek şampiyonası ve eylül dede 2009 İtalya da yapılacak olan bilek güreşi dünya şampiyonasına Allah nasip ederse inşallah katılacağım ve şubat ayı sonunda İstanbul’da kampa gireceğim.

Naci AHISKALIOĞLI – Sitemiz Bayburt Rehberine göstermiş olduğunuz hassasiyet ve sorularımıza vermiş olduğunuz samimi ve içten cevaplarınız için sizle Bayburt Rehberi adına teşekkür ederim.


 

Adınız
Röportajlar
Son Eklenen Röportajlar

Serhan Haşlak
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Mehmet Öksüzer
Ahmet Şafak
Abdulcelil Kahveci
Tuncay Başaran
Hacı Ali Polat
Bayburt Belediye Spor Yönetimi
Berhan Şimşek
Bahattin Köse
Uğur Çoban
Kurban Yazıcı
Emin
Popüler Roportajlar

Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Ahmet Şafak
Tuncay Başaran
Berhan Şimşek
Kurban Yazıcı
Emin