Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön


Kategori : Kültür Sanat
2352

21 Şubat Kurtuluş Bayramı Coşkuyla Kutlandı


Bayburt'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102.yıldönümü çoşkuyla kutlandı
Mustafa Aker
Mustafa Aker
21.02.2020 15:02:52 21 Şubat Kurtuluş Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Atatürk Anıtına Çelenk Konulmasının ardından Cumhıuriyet Caddesindeki kutlamalara geçildi
Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci burada yaptığı konuşmasında;Bayburt Kop Dağları'nın düşmesi ile birlikte 16 Temmuz 1916'dan itibaren başlayan işgal acısını yaşamıştır.
 
İşgalden sonra uzun süre bu topraklarda kalacağı düşüncesiyle hareket eden Ruslar, Ekim 1917'de Rusya'da başlayan Bolşevik İhtilali ile askerlerine geri çekilme emri vermiş. Geri çekilen Ruslar da silahlarını yıllarca yanımızda birlikte yaşadığımız Osmanlı'nın millet-i sadıka diye adlandırdığı ancak Rusların gelmesi ile birlikte içlerindeki gerçek niyetlerini ortaya koyan, onlara uşaklık yapan Ermenilere teslim etmişlerdir.
 
Bugünden sonra gücü ele geçiren Ermeni çeteleri Bayburt'ta halka akıl almaz işkenceler ve zulümlerde bulunmuşlardır. Çeşitli vaatlerle halkı toplayarak Taş Mağazalara doldurmuşlar, binayı canice ateşe vererek yakmışlar ve birçok Bayburtluyu şehit etmişler. Bu acılar 21 Şubat 1918'e kadar sürüp gitmiştir.
 
21 Şubat 1918'de kahraman Türk askeri ve Bayburt halkı destansı bir mücadele ile Bayburt'u Ermeni mezaliminden kurtarmış ve bu acı günler sona ermiş.
 
Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin 21 Şubat kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta bu kutlu mücadelenin isimsiz kahramanları olmak üzere bu aziz vatanımız için seve seve can veren tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum"dedi
 
Günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmaların ardından Cumhuriyet Caddesinde Bayburt un Düşman İşgalinden kurtarılışı sergilendi
 
Bayburt un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102.Yıldönümü törenleri daha sonra Günün Kahramanı Ekrem Tekdemir in Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ye şehrin anahtarının ve Bayburt Belediue Başkanı Hükmü.Pekmezci tarafından Günün Kahramanı Ekrem Tekdemir'e Altın Kemer takılması ,Bayburt Mehteteran Takımının ve Bayburt Barının Gösterimiyle sona erdi
 
Programa Bayburt Valisi Cüneyt Epçim Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Bıçakcı, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Murat Bilgiç, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve çok Sayıda Vatandaş katıldı.
 


Kaynak : Bayburt Rehberi


Adınız