Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön


Kategori : Valilik Haber
569

Kıbrıs Gazisi Mehmet Ozulu'ya Milli Mücadele Madalyası Verildi


Kuzey Kıbrıs Barış Harekatı gazisi Mehmet Ozulu'ya Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Veridli.
Mustafa Aker
Mustafa Aker
21.01.2020 17:33:11 Kıbrıs Gazisi Mehmet Ozulu'ya Milli Mücadele Madalyası verildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince Kıbrıs Türklerini baskı ve katliamdan kurtarmak üzere 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan Mehmet Ozulu'ya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratı takdim edildi. Kıbrıs Gazisi Ozulu, harekat sırasında anılarını kaleme aktardığı 46 yıllık mektubu, madalya ve beratını takdim eden Vali Epcim ile paylaştı. 
 
Vali Cüneyt Epcim 50. yıl dönümüne yaklaşan harekat sayesinde bölgedeki Türk nüfusunun bugün güven ve huzur içerisinde yaşadığını belirtti.
 
Harekat esnasında birçok askerimizin şehadete ulaştığını aynı zamanda birçoğunun da gazilik mertebesine eriştiğini kaydeden Vali Epcim, "Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Aynı zamanda gazilerimize sağlık, sıhhat ve afiyetler temenni ediyorum. 
 
O gün verilen mücadelelerin, ülkemiz için ne derece önemli olduğu bugün yaşananlar dikkate alındığında daha iyi anlaşılacaktır. Son dönemde yaşadıklarımız Kıbrıs Barış Harekatı'nın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. 
 
Destanlaşan kahramanlıklara imza atarak harekatın planlandığı şekliyle sonuçlanmasında çok büyük fedakarlıkları olan gazilerimizin Milli Mücadele Madalyası ve Beratı ile tevcih edilmesi son derece önemliydi. 
 
Bu yönüyle de devletimizin ilgili kurumları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ortak adımlarıyla Kıbrıs gazilerimize madalya ve beratları tevcih edilmeye başlandı. 
 
Orada verilen mücadelelere tanıklık eden, bizzat içerisinde yer alan Mehmet Ozulu'ya Cumhurbaşkanlığı'mızın himayelerinde madalyasını bugün takdim edeceğiz. Bu vesileyle değerli gazimize şükranlarımı sunuyorum, Milli Mücadele Madalyası ve Beratının hayırlı olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.
 
Yaşamını esnaflıkla sürdüren Gazi Mehmet Ozulu ise makineli tüfek nişancısı olarak yer aldığı harekata ilişkin anılarının hafızasında tazeliğini koruduğunu söyledi. Silah arkadaşlarından bazılarını şehit verdiklerini aktaran Gazi Ozulu, "Cephaneci arkadaşım şehit oldu. Nişancı yardımcım vuruldu. Allah bize fırsat verdi gittik. Vazifemizi yaptık, geldik. Harekata beraber katıldığım arkadaşlarımızla bugün dahi görüşüyoruz. Çok dostumuz oldu." dedi.
 
Valilik makamında gerçekleştirilen takdim töreninde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Haluk Akkoyunlu da yer aldı.
 


Kaynak : Bayburt Rehberi
Adınız