Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Derviş Yücel
109

Adı ve Soyadı : Derviş Yücel
Mesleği : Dil bilimcisi
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Derviş Yücel bey, hakikaten ismi ile müsemma, çelebi, ağırbaşlı, hatır ve gönül sahibi, hanedan ve nüktedan, eğitimli, kendisini sürekli yenileyen, nezaket ve zerafet sahibi, memleketimizin asilzade bir ailesine mensup; temsil kabiliyeti zirvede, güzel ve şık giyinen, yakışıklı, sevimli ve güler yüzlü kadim bir dostumuzdur.

Kendisini ayni mahallede çocukluğundan itibaren tanırım. Bizden bir kaç yaş küçük olan bu değerli kardeşimiz, Bayburt'umuzdan göçlerin hızlandığı 1980 de eğitim ve sonrasında da iş-güç saikiyle Bayburt'tan ayrılmış olup, cismen veya fiziki bir ayrılıktan öteye gitmemiştir. Yani memleketi ile irtibatı kesmemiş, gurbette hemşeriyle irtibat ile

Bayburt ile de sürekli gidip gelmek suretiyle alakasını sürdüren Sılai rahmi eksik etmeyen bir hemşehrimizdir.

Derviş beyin kısaca cemaziyelevveli şöyle değerli dostlar; 1960 Bayburt doğumlu. İlk, orta ve liseyi Bayburt’ da bitirdi.

Dil bilimcisi /Eğitimcisi, 1977 -79 yılları arası Almanya’ da dil eğitimi aldı. 1979-83 yılları arası Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı mezunu. Aynı yıllar içersinde fakülte de, Milli Eğitim Bakanlığının Pedagojik Eğitim Formasyon diplomasını aldı. 1982-83 yıllarında Pendik İmam Hatip Lisesinde Almanca derslerine girdi. Askerlik sonrası Ticarete atıldı. Halen Pendik – Yücel Giyim- adıyla hazır giyimde işletmecilik yapmakta. Bayburt Eğitim-Kültür ve Hizmet Vakfı Kurucusu, Anadolu Yakası Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı, İstanbul Gazetesi Haberler Müdürüve Türkiye Dergiciler Derneği Kurucusu.

Tuzla Belediyesi Meclis

üyesi ( Encümen ve İmar Komisyonu görevinde bulundu) Tuzla Belediyesi Ulaşım Çevre ve Sağlık komisyon Başkanı. Tuzla Belediyesi Kadın ve Aile Komisyonu Raportörü, Trafik Fahri Müfettişi ve İstanbul 3. Bölge AKP Milletvekili Adayı oldu.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ülkem, Yurdum, Bayburt’ um
Sende doğdum, sende büyüdüm
Toprağım, hamurum, özüm sende,
Gönlüm, yüreğim, kanım Bayburt’ um,

dizelerinden de anlaşılacağı gibi, Derviş beyin şairlik ve şiir yazma kabiliyetinin de olduğunu söyleyebiliriz. Her türlü bediiyata yatkın ve alakalıdır.

Anadolu Yakası Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanlığı da yapan bu çok yönlü ve kabiliyetli hemşerimizin lokal ve mevzi olarak ve genel ülke meselelerine son derece müdrik bir insan olduğunu belirtmek isterim.

Uzun yıllardır şifai olarak görüşemesekte gönlümüzde istisnai bir mevkii ve yeri olan bu değerli dost ve kardeşimi saygı ve sevgi ile anıyor, ahir hayatında sağlık, sıhhat ve huzur temenni ediyorum.

 


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin