Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Halit Yıldız

Adı ve Soyadı : Halit Yıldız
Mesleği :
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Namı diğer, Atatürk Üniversitesinin 1965-70 yılları arası en önde gelen 'Türkeş'in Komandolarından' Deli Halid…

Halit abi, özellikle benim kuşak, Bayburt delikanlısının örnek aldığı, lakabı ile müsemma gerçekten deli  işek, gözüpek, cömert, vefalı, yu ka yürekli, tatlı sert, yüksek sesle hitap eden ve hızlı konuşan  işek gibi, adam gibi adamdı. Benim hayatımda çok özel bir yeri vardır… Ondan çok şey öğrendim desem yalan olmaz. En azından diri, mücadele etmeyi ve vefalı olmayı ondan öğrendim diyebilirim… Güzel insandı

Değerli dostlar, Halit Yıldız memleketin asilzade ve köklü bir ailesine mensup olup, yine memleketin tanınmış iş adamlarından rahmetli Murat Yıldız (Laz Murat) amcamızın iki numaralı mahdumudur.Bu değerli hemşeri almış olduğu lokal terbiye gereği hayatını bu istikamette yönlendirmiştir. Kırmızı ve lokal çizgileri çok nettir, tavizkâr değildir. Bilinçli, kavi ve belirgin bir karakter olup, kadirşinas, vefalı, çelebi, arkadaş ve yaren canlısı, vakur, babacan, eli açık, paylaşımcı, sosyal aktivitelere iştirakçi, az sinirli fakat çok merhametli bir Bayburt beyefendisidir.

Milliyetçi-Ülkücü bir dünya görüşüne sahip, bu özelliğini en yüksek noktalarda temsil ile, hayatını da inançları ve güttüğü siyaseti-ülküsü doğrultusunda tanzim etmeye çalışmıştır.

O zellikle hemşerilerine ve dostlarına karşı sonsuz bir sevgi ve muhabbet beslediğini biliyoruz. Üniversite eğitiminden sonra genel olarak hayatını memleket dışında, yani diyari gurbette kazanmaya çalışmıştır. Bir müddet memlekette tavukçuluk vb. işi için bir çiftlik yapmış işletmiş ise de bu faaliyetini kısa tutmuş, ülkenin diğer illerinde inşaat sektöründe faaliyet yapmıştır. Ankara Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin unutulmaz hizmetler veren başkanları arasında yer almıştır. Cenab-ı Hakk ona Hac'cı da nasip etmiş olup, hayatını bu minval ve şuur üzere yaşamaya çalışmıştır.

Genç denilebilecek bir yaşta kaybettik bu iyi insan ve dost ağabeyimizi.. Hayatının son demlerini Çanakkale de geçirmiş olup, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştür. İstanbul ve Tekirdağ'dan kalabalık bir arkadaş ve yaren gurubu ile rahmetli olmadan bir ay evvel ziyaretine gittiğimizde gözlerinden süzülen damlacıklar orada bulunan herkesi duygulandırmıştı. Hastalığından çok muzdarip olmasına karşılık bizlerle uzunca bir süre konuşmuştu, herkesin hal ve hatırını sormadan geçmemişti.. Kalkıp ayrıldığımızda hiç takati olmamasına karşı kalkıp misafirlerine balkondan adeta bir “elveda!” Ve hakkınız helal edin anlamına gelecek son bakışı ve el sallaması içimize oturmuştu. Çok sevilen bir insan olması bizlere bu duyguları yaşattı dostlar.

Geçtiğimiz Haziran (2009) ayında rahmeti rahmana kavuştu. Ona yakışan bir  inal oldu, cenaze törenine ülkenin dört bir tarafından, eski bakanlardan, bürokratlardan, yaren ve dostlarından yüzlerce seveni tarafından ebedi yolculuğuna uğurlandı. Seni unutmayacağız Halit ağabeyi, Ruh'un Şad Olsun…


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin