Yeni Sayfa 1

Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Murat Karapınar
152

Adı ve Soyadı : Murat Karapınar
Mesleği : Eğitimci
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Bizim kadimden, yani çocukluktan bu güne tanıdığımız, bildiğimiz, memleketin tanınan bilinen ve köklü bir ailesinden Karamollalar'dan Nüfus Müdürü rahmetli Asef Karapınar'ın en küçük mahdumudur.

Eğitimci. Anadolu'nun bir kaç İl'inde görev yaptıktan sonra uzun yıllardır Ankara Keçiören de ve halen Hacettepe de bir ilköğretim okulunda müdür olarak görev yapmaktadır.

Murat bey, kendinden menkul davranış ve meziyetlere sahip, temsil kabiliyeti yerinde, hanedan, nüktedan, alicenap, eli açık, cömert, paylaşmayı ve yardımlaşmayı şiar edinmiş, ciddi ve vakur, kişilikli, hemşeri canlısı, yaren ve arkadaşlarına düşkün ve müptela güzel bir hemşeridir.

Bizim özelimizde saklı ve gönlümüze nakş olan özel bir vefa borcumuzun olduğunu burada zikretmem gerek. Şu kadarını söyleyeyim, yaman gün dostudur! Yine, bizim kendisi ile olan ilişkilerimiz bağlamında geçmişte, şartların ve aramızda bazı suizan veya kendini bilmez birkaç dostumuzdan (!) kaynaklanan ufak bir hadise yaşamışsak ta, bizim zaviyemizden, “geldi geçti” anlayışı ve “kol kırılır yen içinde kalır” düsturuyla uhdemizdeki bu satırlarımıza konu edebiliyorsak Murat bey bizim ona verdiğimiz değeri ve onun da bu değeri gerçekten hak ettiğinin ispatı ve gerçekten de memleketimizin ahlâki değerleriyle mücehhez bir kişilik olduğunun göstergesidir. Yani kalibresi ve kalitesiyle Murat bey bu sahifelerde mutlaka yer alması gerekiyordu ve aldı, dostlar.

Murat Karapınar, milli ve ulusal konularda oldukça bilinçli, kavi, sağlam bir altyapı ile olayları değerlendiren, irdeleyen, haksızlığa karşı duruşu ve derinliğiyle konuşulması gereken birisidir.

Ayni mahallenin ve ayni ocağın vede ayni kuşağın birer figürü olmamızdan dolayı, bir çok iyi-kötü, komik-trajikomik, duygusal hatıralarımız vardır.

Yarenleri çoktur, bazıları; Ahmet Kırçoğlu, Yavuz şahin, Alparslan Tali, Hane i Koçyiğit, Mehmet Aksoy, Bahattin Santur, Nazif Sayın, Rahmetli Nizam Sayın, Remzi Bayram hemen aklıma gelenler.

Ayni zamanda bizim gurbet arkadaşımızdır!

Daha evvel bu sayfalarda yazdığımız Ahmet Kırçoğlu ile berberce çok anılarımız, hatta anlatılmaya değer delikan, komik yarenlikler ve yaşanmış ciddi hatıralarımız da vardır. Ama burada anlatmaya bu sahifelerin yetmeyeceğini takdir edersiniz. Şunu söyleyebilirim yukarıda saydığımız yarenleri arasında en küçüğü Murat bey olmasına karşı gerçekten herkesin de teslim edeceği gibi en olgunu da Murat beydir diyebiliriz. Yani kendisinden daha büyük ağabeyleriyle iletişim, arkadaşlık ve yarenlik kurabilecek derinliğe sahip bir karakter. Onu tanıyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.

En belirgin ve öne çıkan özelliği soğukkanlı olması ve amiyane veya argo deyimiyle gerçek ve çelebi bir Bayburt delikanlısı olmasıdır. Biz buna şimdi orta yaşlarda olması dolayısıyla “Bayburt beyefendisi” diyelim isterseniz.

Kendisine ilgili olarak, her zaman ve herde hiçbir kimseden olumsuz bir ifade duymamış olup, daha ziyade yüz akı işlerini duymuşuzdur. Yani güvenilir, olgun bir kişilik sahibi.

Uzun yıllardır memlekette olmamasına karşı, hemen her yıl birkaç defa sılai rahim ettiğini biliyoruz. İlişkisini ve rabıtasını hiç kesmemiştir.

Kendisine buradan ahir ömründe sağlık, sıhhat, afiyet ve huzur dileklerimizi gönderiyoruz.


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin