Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Naci Memiş

Adı ve Soyadı : Naci Memiş
Mesleği : Siyasetçi
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Naci Memiş bey, 'necip milletine' hizmet ve telaşesi içinde geçen yıllarıyla onun daha kıvamında, kemalatının zirvesinde bir insan olmasına vesile olmuştur.

Kültürlü, okuyan ve araştıran, kendini yenileyen, şık ve temiz giyinmeyi kendine şiar edinen, özellikle tadına doyum olmayan hitabet ve hamaset erbabı... nüktedandır, içsel ve deruni bir edası vardır. O zellikle feraseti ve bilgeliği ön planda olan bir kişilik olduğunu burada belirtmeliyim.

Bizim 12 Eylül evveli Ülkü Ocağı Başkanımız ve asker arkadaşımız, yani tasada ve neşede birliktelik yaşadığımız iftihar vesilesi bir kadim dost.

Gerçek bir vatansever olduğunu söylemeye gerek yok. Şuurlu, nezaketi ve zarafetiyle göz dolduran; harikulade hitabeti ve temsil olgusunun harmanlandığı özel bir insan olan Naci başkanın çoğu kez konuşmalarında; bir çok kişinin adeta iki gözüiki çeşme ağladığını görebilir, buna ilaveten bu müthiş duygusal iklimin sahasında bulunanların, kurşun sessizliğinde huşu ile hatipi dinlediğini müşahede edersiniz...

İsteseydi, daha siyasete ilk başladığı yıllarda; şu an memleketimizin siyaset baronlarından birinden almış olduğu yüksek miktardaki parasal ve maddi tekliflere evet der, çok daha farklı ve düzeyli bir maddi yaşam sürebilirdi. Ama o, asla böyle sü lı̂-kirli tekli lere rağbet ve itibar etmemiş, deyim yerinde ise, giyindiği deli gömleğini bütün maddi olgulara tercih etme basiretini göstermiştir.

Evet, aynen; Naci başkana özellikle ilk milletvekilliği adaylığı aşamasında şu an memlektemizin önde gelen bir siyasisi tarafından hayli ve hatırı sayılır maddi teklif yapmıştı ve layık olduğu cevabı ziyadesiyle Naci başkan vermişti... bu olaya birebir değilse de ikinci elden şahidim, bilenler de bilir.

Sadece o tekli ler değil mevkii ve makam ile ikbâl vaadleri yapanlar da olmuştur ve her zaman olduğu gibi bu güzel kardeşimiz elinin tersi ile itmesini bilmiştir.

Şu an İstanbul da ikamet bu değerimiz, araştırmacı yazar olarak ve bildiğim kadarıyla mütevazı bir ticari faaliyet ile hayatına devam etmektedir.

Ulusal yayın yapan TV ve diğer medya organlarının vazgeçilmez konuğudur. O zellikle tamamen kişisel kazanımları olan İslami ve milli birikimleri ile insanları irşad edebilmektedir. Dediğimiz gibi "nev'i şahsına münhasır" yaftasını tam manası ile hakeden bir değerdir. Naci başkanımıza ahir ömründe sağlık, sıhhat, afiyet ve huzur diliyorum.

Kişisel olarak böyle avantajlara sahip olan birisinin sade ve gösterişsiz bir hayatı tercih etmesi manidardır.

Kendisine ahir hayatında sağlık ve huzur dileklerimizi gönderiyoruz.

 
Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin