Yeni Sayfa 1

Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Orhan Gülsün
118

Adı ve Soyadı : Orhan Gülsün
Mesleği : Esnaf
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Evet… Bir gönül adamıdır. Kavidir, sağlam karakterli, adam gibi adam şablonunu ziyadesi ile hak eden, mama ih hiçbir zaman bunun karşılığını alamayan, kıymetini bilemediğimiz bir gönül adamıdır (hacı) Orhan.

Hacı Orhan, Bayburt'umuzun en vefakar insanlarından biridir desem mübalağa olmaz sanırım. Bilenler bilir... Doğruluğu, dürüstlüğü tartışılmaz, merhamet duygularının tavan yaptığı, beyefendi, çelebi, duygusal, arkadaşlarına, dostlarına, ailesine düşkünlüğü tartışılmaz ender yapıda imanlı ve ihlâslı bir Müslüman ve Bayburtludur. Benim, (arkadaşı olduğum için) kendimle iftihar ettiğim az sayıda değerlerimden biridir.

Ömrü, hayır-hasenat ve cemiyet işleriyle geçmiştir. Kendine az zaman ayıran ziyadesi ile kul hakkına önem veren, haramdan sakınan ve korkan, gönlü ve eli bol, paylaşmayı seven ve bu karakterinden taviz vermeyen ancak her zaman bu huylarının karşılığını alamayan, birçok insanda bulunmayan ender meziyetlere sahip mağrur ve masum bir insandır. Gönül adamı unvanını gerçekten hak etmiştir. Güzel giyinmeyi bilir ve sever. Türk Sanat müziğine aşinadır. Sesi oldukça güzel olup, özellikle ağır eserleri söyleme kabiliyeti vardır. Seçil Heper ve Muazzez Abacı dinler... Milli ve manevi değerleri ziyadesiyle temsil etme gayreti olup, hayatını da ona göre tanzim eder. O yle zannedildiği gibi katı biri değildir… Hatta katı yapısı olanlardan ve nezaketsiz insanlardan uzak kaçar. Bayburt'un çok önemli bir insan figürüdür. Gözünü budaktan sakınmayan, değerleri için biran bile tereddüt etmeden her şeyi göze alabilecek bir kumaşı vardır.. Haksızlığa hiç tahammülü yoktur.

Her mesele ve çözümlenmesi çok zor işlerin çözümü için, “Dur bahağ Allah böyüktür!” demesi ve bu tevekkül ile teslimiyeti benim çok önemsediğim meziyetidir.

Ticareti çok doğrudur. Müteahhitlik ve İnşaat işleriyle beraber küçük çapta Bayburt Balı ticareti yapar. Şu anda Bayburt Veysel Efendi Mahallesinde ikinci dönem muhtarlığını yürütmektedir. Efsane Muhtar Asım Hancı amcamızı deviren (!) adamdır.

Ömreen bereket hacı efendi! (Şimdi bana çok kızacak “ola ne çok alakasız şeyler yazmışsan ele, köftehor” diyerek. )


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin