Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Şahbender Çoraklı
119

Adı ve Soyadı : Şahbender Çoraklı
Mesleği : Akademisyen
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Şahbender Çoraklı Çerçi köyünden, asilzade, tanınan ve bilinen köklübir ailenin ferdi.. Eski Gümüşhane Dersiamı ve MüftüsüHalil İbrahim Efendinin kardeşi Eşref Hafız efendinin torunu. Hocagiller diye de anılırlar.

Değerli okuyucularım, yeri gelmişken, Çerçi köyünden olan bu iki kardeş, merhum 'Halil I brahim ve Eşref Hafız' ve hala oğulları Molla Hayrullah muhterem büyüklerimiz yaşadıkları tarihte hem Bayburt'ta hem de çevrede çok etkili eğitimli ve insanlara hamiyet eden ilim ve irfan sahibi fazıl kişilerdir. Mesela bu iki alim kardeş ilmi tahsil edebilmek için Bayburt'tan ta Erzurum ve Van'a yürüyerek giderek oralarda Medrese (bu günkü Üniversite) eğitimini ikmal etmişler ve memleketlerine dönerek kendi insanlarına katkı ve faide sunan o dönemin aydın ve münevver kişileridir..

Evet Şahbender Çoraklı bey de böyle bir ailenin evlâdı olarak hayatına yön vermiş ve bu şeref defterine acaba neler ekleyebilirimin çabası içinde uğraşan bir değerli hemşeri ve kardeşimizdir. Akraba olduğumuzdan dolayı Dr. Şahbender beyi ta çocukluğundan bu güne çok iyi tanıdığımı burada belirtmeliyim.

Kişisel ve  fiziki yapısı itibariyle biraz soğuk görünse de esasında sıcakkanlı bir tabiatı olduğu kesin, belli etmez veya edemez. Eğitim durumu ve akademik kariyeri ile ilgili bilgileri aşağıya yazacağız fakat biz yine kişisel tanıtıma devam edelim isterseniz; hanedan ve nüktedan bir yapısı olduğunu söylemekle birlikte duruşu ve aldığı lokal terbiye gereği bunu pek hissettirmek istemez.. kırmızı çizgileri net ve anlamlıdır, milli ve manevi konularda tavizsiz ve gerektiğinde elini taşın altına koyar… Haksızlığa tepkilidir.. Giyim ve kuşamına önem verir ve sadeliği tercih eder. Dostuna dost, olduğunu bilenler bilir. Arkadaş ve yaren ortamlarında neşeli ve aktif olmayı yeğler. Okumayı ve derinliğine irdelemeyi sever, duruşuyla tam bir Bayburt beyefendisidir diyebiliriz dostlar.

Kısaca cemaziyelevveli şöyle;
1963 Bayburt Çerçi köyüdoğumlu, 1968-73 İlkokul Çerçi Köyüilkokulunu, 73-76 Bayburt Ortaokulunu, 76-79 Bayburt Lisesini bitirdi.

1980-84 yılları arasında Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesini,

1988-90 Türkçe ve Almancadaki ikilemeler konulu Yüksek Lisans çalışmasını

1995-2001 Anlatım Teknikleri konulu Doktorasını yaptı ve bitirdi.

1985 den 2009 a kadar Erzurum Atatürk Üniversitesinde 24 yıl görev yaptı Avrupa Birliği Erasmus programı çerçevesinde Polonya'da da bir müddet derslere girmiştir. Halen 2009 dan beri gittiği Almanya Köln Üniversitesinde, geleceğin Almanya'sında iş başına gelecek olan Alman gençlerine Türkçe öğretmek gibi kutsal bir görevi yerine getirmiştir.

Öğrenciliği sırasında Almanya'da işçi olarak da çalışan Şahbender bey oraya misa ir işçi olarak gitmiş orada iz bırakmakta olan Türklere vefa borcunu ödemek ve bir nebze olsa da katkıda bulunmak için, Almanya'daki Türk Edebiyatı, kendi deyimiyle “Araf'taki Edebiyat” üzerine kitap hazırlamaktadır.

Bugüne kadar yayınlanmış birçok makalesi, birçok çeviri kitabı bulunmaktadır. Köyünüve Bayburt'u çok sevdiğinden onlardan hiç kopmadan, dünyaya açılmayı ve Türk Edebiyatını, Türk Kültürünüve Türkçeyi yayma çabalarını da ihmal etmemiştir. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Evet değerli dostlar dediğimiz gibi memleketimiz Dr Şahbender Çoraklı beyin şansında görüldüğügibi gerçekten insan kaynakları bakımından mümbit ve namütenahi bir derya, bir ummandır adeta.

Şahbender bey köyüne aşık bir kardeşimizdir, Erzurum'da iken de her ay köyüne gider orada kendine yapacak bir iş bulur mutlaka… Yani sıla-i rahim eden bir kardeşimizdir.. köklerine ve aidiyetine müdrik bir değer. Ailesine, çocuklarına, akrabasına, eş ve dostlarına tutkunluğunu söylemek lazım.

Halen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulunun kurucu Müdürü ve Müdürüdür.

Daha çok güzel meziyet ve kazanımları olan bu kardeşimizin hakkında bu kadar bilgi ka idir diyerek kendisine diyari gurbette yapacağı hizmetlerde başarı dileğimizle, sağlık, sıhhat afiyet ve huzur temenni ediyoruz.


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin