Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Yılmaz Saka
342

Adı ve Soyadı : Yılmaz Saka
Mesleği : Eğitimci - Siyasetçi
Yazan : Faruk Nafiz Kılıçalan
Tarih :

Bilenler bilir, efsane bir insandan bahsediyorum. Her yönüile memleketimizin e karına uygun, ağırbaşlı, çelebi, oldukça nezaket ve zarafet sahibi, bilgili; kendini sürekli yenileyen, okuyan, oldukça kültürlü, 1970 li yıllarda görev yaptığı Bayburt Kadızade mahallesi camii imam-hatibi iken derin kültürü ve olağanüstü hitabeti ile gönüllere taht kurmuştur.

Asil zade ve köklü bir ailenin ferdi.. Aslen Örence köyünden Madenli Ali Saka beyin iftihar vesilesi olarak yetiştirdiği gerçek bir memleket evladı.

Yılmaz ağabey, bizim kuşağa çok emeği geçenlerin başında gelir desek yalan olmaz. Bizim kuşak için söylüyorum, bizler ona gıpta eder, en azından onun gibi güzel konferanslar vermek, etkileyici olabilmek ve konuşabilmek için çok okumamıza ve gayret etmemize vesile bir örnektir diye düşünüyorum.

Güzel, etkileyici ayni zamanda davudi ses tonu ile Türk kültürüve İslami bilgilere havi konuşmalarına, hutbelerine, vâzı nasihatlerine doyum olmazdı.

Çok genç olmasına rağmen kitleleri etkileyen olağanüstübir cazibesi de vardı. Aldığı dini eğitim ve edindiği lokal kültür ile Türk kültürünü o genç halinde bile çok etkileyici bir uslupla insanlara aktarabiliyor ve yıllarca etkisinde bırakabiliyordu. Onu o günlerde tanıyanların ilk söyledikleri intibaları; "hitabette bir numara" yaklaşımıdır.

12 Eylül 1980 de Milliyetçi Hareket Partisi parti müfettişi ve eğitimcilerindendi. Bu gün kemâlatının zirvesinde olan bu ağabeyimiz hayatın türlü zorlukları ile özellikle memleket severliğin ağır faturasına hayatının bütün sa halarında hiç umursamadan fütursuzca göğüs germesini bilmiştir.

Bizim zaviyemizden ise, edindiğimiz milli ve manevi değerlerimizi edinmemize sebep ve vesile olan, bizim kuşak itibariyle bilaistisna hepimizi kendisine hayran bırakan bir bilge kişiydi.. çoğu arkadaşımda ona karşı bir hayranlık beslendiğini gözlemlemişimdir. Zira çok dolu dopdolu bir insanla yıllarc yüzyüze kalıp, onun serdetmiş olduğu o engine culture, bilgi ve birikime hayran olmamak mümkün değildi.

İlahiyatçı olan bu güzel insan, gurbette Bayburt ve Bayburt'lu hemşehrileriyle irtibatını kesmemiş olup, vefalı, kadirşinas bir yapıya sahiptir. Nezaket ve zarafeti dillere destan olup, insana hizmet ve hürmetin hakka hizmet ve hürmet olduğu bilinci içinde kendisi ile hemhal olanlara bir güzel hoş sada bırakan, derunundaki sevgi ve muhabbeti muhataplarına ustalıkla nakşeden bir değerimizdir.

Yılmaz ağabeyimiz, Ankara da ikamet, tekstil işiyle iştigal etmektedir. Hakkında çok daha iftihar vesilesi iş ve şiirler yazılabilecek bu ağabeyimize ahir ömründe sağlık sıhhat, afiyet ve huzur diliyorum.

Sayfa Notu : 6 Nisan 2016 Yılında Hakkın rahmetine kavuşmuştur
 

 


Adınız
Ma'şeri Bayburt
Son Eklenenler

Nevres Taştan
Ertuğrul Haşlak
Derviş Yücel
Mikdat Topçu
Halim Turan Oğulluk
Hüsamettin Elçi
Hamit Kadakal
Engin Özkal
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Ferit Çağ
Popüler

Hüsamettin Elçi
Kenan Niyazi Abdullahoğlu
Berhan Şimşek
Hacı Şaban Efendi (Temur)
Ahmet Aksoy
Recep Akkoyun
Pala Nazif
Salih Cengiz
Prof. Dr. Semra Kahraman
Dr. Eser Cemil Alptekin