Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Mustafa Aker
669

Ehram

Merhaba.

Defalarca yazılıp çizilen fakat hiç kimsenin doğru dürüst bilgisi olmayan bir konumla daha sizlerleyim.
 
Bu Ehram Defalarca yazıldı.Gündeme geldi ama sadece yazılmakla kalmış
 
Geçen gün Haber Ajansımızın Muhabiri bunu kendine  konu olarak seçmiş. Seçmiş ama Yazılanları okuduğumda  çok tuhafıma gitti. 
 
İşte bu karmaşığı gidermek için  dilim döndüğü sürece bilgi vereceğim sizlere
 
Değerli Okurlarım; Haberde geçenler şöyle
"Bayburt'ta, Anadolu'da el tezgahlarında dokunan ve birçok yörede kadınların geleneksel giysileri arasında yer alan 'ehram' dokumacılığı geleneği yaşatılıyor.
 
Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki atölyede kadınlar ehram üretiyor. Ehram dokumacılığından yapılan yelek, çanta, masa örtüsü, seccade gibi pek çok ürün de kent sakinlerinin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor. 
 
Anadolu'da el tezgahlarında dokunan ve birçok yörede kadınların geleneksel giysileri arasında yer alan 'ehram' geleneği Bayburt'ta asırlardır sürdürülüyor. Yörede kadınların dışarı çıkarken kullandığı, tüm vücudu kaplayan, yöresel motiflerle süslü ehram dokumacılığı yapılıyor. 
 
Bayburt'un en önemli kültürel varlıklarından biri olan ehram; yazın serin kışın ise sıcak tutan yapısı nedeniyle yöre kadınların vazgeçilmezi olarak nitelendiriliyor.
 
İlk Bölümde yazan Bayburt'ta Anadolu da el Tezgahlarında dokunan diye başlamış. İyi de Anadolu daki kasıt Türkiye ise bu hepten yanlış.
 
Anadolu denilen yer İstanbul dan bu tarafıdır.İyi de Anadolu da Ehram iki İl de kullanılır. Biri Bayburt Diğeri Erzurum.
 
Her ilin her yörenin farklı farklı Kültürleri vardır.
 
Mesela Diyarbakır da puşi, Aydın’da ise şehirliler, Türkmenler, Aleviler, Yörükler olmak üzere farklı kültürel özelliklere sahip guruplar vardır. 
 
Bu guruplarda kadınlarda görülen ortak giysi parçaları şalvar, gömlek, üçetek, fermile ve zıbındır
 
Haberin ikinci Paragrafında ise;" Ehram daha çok Bayburt, Erzurum ve Gümüşhane illeri başta olmak üzere, buralara yakın illerdeki el tezgahlarında üretilip kullanılır denilmiş
 
Bu ise baştan aşağı yanlıştır. Bi kere Gümüşhane de Ehram kullanılmaz.Trabzon a yakın olması hasebiyle Trabzona yakın giyimler kullanılır.
 
 Gümüşhane’nin ilçe ve köylerde giyilen kadın kıyafetlerinde; atlet, gecelik entari (fistan), don, yallik, kalçaklı içlik, tütünlük, şal, bele peştamal, şal (kuşak), ayağa yün çorap, kara lastik giyilir.
 
 Başa ise çember sarılırken, güney kesimindeki yerleşimlerde kadın kıyafetlerinde bindallı, cepken,ceket, iç gömlek, içlik entari, üç etek, göğüslük, yelek, sarka, şalvar, don,(tuman), şal kuşak, şal peştemal,tepelik veya fes, ayağa yün çorap veya kabaralı kundura giyilir.
 
Yani bu haberin kulaktan duyma araştırılmadan teyit edilmeden ezberi şekilde yapıldığını görmekteyiz
 
Ehram sadece ve sadece Bayburt a hastır Erzurum a da Bayburt'tan gitmiştir.Yani Erzuruma bizden gitsede Erzurum ile ortak kullanmaktayız.Haberde geçen Gümüşhane ilinde ise ne geçmişte ne de günümüzde Ehram Tezgahları kurulmamıştır.
 
Ehram açık ifadeyle; Ehram  eğrilmiş koyun yününden yapılan, düz yüzeyli mekikli dokumanın ve bu dokumanın iki kanadının birleştirilmesiyle elde edilen kadın dış giysisinin adıdır. 
 
Ehram daha çok Erzurum,ve Bayburt illeri başta olmak üzere, buralara yakın illerde üretilir ve kullanılır.
 
Yazık çok yazık.Bayburt un kültürü hep bu şekilde bilgi edinmeden öğrenilmeden araştırılmadan yapılan işlerden dolayı yavaş yavaş yok olmaktadır.
 
Bayburt Kültürünü Bilen bir Aileden gelme biri olarak bu tür tahlisizlikleri gördü mü çok üzülmekteyim.
 
Bu yanlışlıklara kimsenin sesinin çıkmaması  dur denilmemesi de beni üzen ayrı bir konudur
 
Sözün özü Kültür konularının iyice araştırma yapılmadan ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmuş kişilerle yani Kentin İleri Gelen Büyükleriyle görüşülmesi ve ondan sonra haber makale vb..şeylere dökülmesinden yanayım.
 
Ve doğrusu da budur.
 
Umarım Bundan sonra böyle şeyler olmaz.Ama görünen tablo üzücüdür.
 
Sağlıcakla Kalın
@KER
 
Adınız


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜM MAKALELERİOlmadı Bu Sayın İNCE 2020-08-17 13:22:03
Ehram 2020-07-24 15:36:25
Medeniyetin Yolunu 2020-07-06 17:52:27
İYİ KONGRELER 2020-06-20 00:20:09
Annelerimize Saygılarımla 2020-05-11 15:32:03