Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Mustafa Aker
236

Olmasaydı Daha İyi Olmazmıydı

Bu yazımda, Şehrimiz için tespit edebildiğim, önemli olan veya yeniden düzenleme yapılması gereken bazı konuları sizinle paylaşacağım ;

Çoruh nehrinin adı niye Yıldırım Çayı yapıldı, zorunlumuydu?

Çoruh nehrinin tabii güzelliğiyle oynayıp, Doğal Görünümünün bozulduğunun farkındamısınız.

Bayburtumuz il sınırları içerisinde, Gümüşhaneden daha çok yetişen Kuşburnu için bir fabrika açsaydık birkaç aile’yede ekmek kapısı açılsa daha iyi olmazmıyıdı.

Yıllardır adı Cemiyet Köprüsü olarak anılan köprünün adının Erzincan Köprüsü olarak değiştirilmesi çok mu elzemdi.

Merhum Belediye Başkanı Nihat Köklü zamanında yeşillendirilmesi yapılan Askerlik Şubesi karşısındaki çamlık Alanda yapılan düzenleme sonunda, Muhsin Yazıcıoğlu ismi değilde Nihat Köklü ismi verilseydi daha iyi olmazmıydı.

Eski Terminalin alanını betonlaştırmayıpta, şehrin nefes almasını sağlasaydık daha güzel olmazmıydı.

Zahit Mahallesi Çil Çil Mevkiinde  adını da Şelale olarak nitelendirdiğimiz yerin, bakımı yapılsa yapılış amacına uygun olarak yeniden bir düzenleme getirilse şehrin girişine görsellik katmazmı. (Şimdi burası ne olduğu bilinmeyen yazıların yazıldığı berbat bir görüntü sergilemektedir.)

Bayburt Kalesinin eski tarihi görüntülerindeki surları sadece üst surlar değil de, alt surlarıyla birlikte onarımının yapılması kaleye hem görsellik katar hemde olası aşağıya düşen taşların tehlikesi azalmazmıydı.

Folklorü ve her türlü figürleri Bayburt’umuz ve yetiştirdiği ender üstatların düzenleme yaptığı Bayburt Barlarını daha iyi benimseyip başka iller adına tescilinin yaptırılmaması ilimiz için iyi olmazmıydı. (Baş Bar, Kavurma Koydum Tasa Erzurum tarafından sahiplendi)

Kent ulaşımını en büyük ölçüde rahatlatan şehir içi dolmuşlara yapılan zamlar her yıl kademeli olarak yapılsaydı, vatandaşın şikayeti bu kadar fazla olurmuydu.  (1,75 Kuruştan, 2,25 kuruşa çıkarıldı.)

Bunları sıraladıktan sonra, şehrimizin görsellik açısından, Kültürel ve tarihi dokusundan veya neden daha ileriye gitmemiz gerekirken aynı yerde durduğumuzu sorgulayabilirmiyiz.

Bayburt’un kültürel ve mahalli tanıtımları yapılırken konularında daha çok bilgi sahibi olan insanlardan gerekli bilgiler alınsaydı dahada güzel olmazmıydı.

Bayburt’umuzun daha’da ileriye gidebilmesi, tüm kurumların birlikte veya koordineli olarak çalışması halinde, yaptığımız hataların veya noksanlıklarında asgariye ineceği kanaatindeyim.

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere kalın Sağlıcakla.

Adınız


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜM MAKALELERİOlmadı Bu Sayın İNCE 2020-08-17 13:22:03
Ehram 2020-07-24 15:36:25
Medeniyetin Yolunu 2020-07-06 17:52:27
İYİ KONGRELER 2020-06-20 00:20:09
Annelerimize Saygılarımla 2020-05-11 15:32:03