Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Ahmet Karslıoğlu - Futbol Mantalite
678

Röportaj Konuğu : Ahmet Karslıoğlu
Röportaj Tarihi :
Röportor : Naci Ahıskalıoğlu
Konu : Futbol Mantalite

Röportaj Konuğum: Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet KARSLIOĞLU ile Ulusal Basında Dikkat Çeken “FUTBOLDA MANTALİTE” adlı kitabı için söyleşi.

Naci AHISKALIOĞLU : Ahmet Karslıoğlu'ndan futbol camiası için önemli bir eser Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Ahmet Karslıoğlu’nun ‘Futbolda Mantalite’ adlı kitabı yayınlandı. Yağız Yayınları’ndan okuyucuyla buluşan kitap 496 sayfadan oluşuyor. Futbolun içinden gelen Ahmet Karslıoğlu spor camiası için önemli bir çalışmaya imza attı. Şair Zihnispor Kulübü’nde başladığı futbolculuk hayatının ardından antrenörlük, hakemlik, kulüp başkanlığı da yapan Karslıoğlu, birikimlerini bir kitapta topladı. Zengin içeriğe sahip olan kitapta ansiklopedik bilgiler de yer alıyor. Futbolun tarihçesi, futbol kurallarındaki değişiklikler, motivasyon, konsantrasyon, mantalite, insanları spor yapmaya iten nedenler, sporcu ahlakı gibi konuların ele alındığı eserde, taraftar kimdir, futbolda antrenman bilgileri, oyun kuralları önerileri ve daha bir çok konu enine boyuna ele alınmış. 27 yıldır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü görevinde bulunan Ahmet Karslıoğlu kitabın önsözünde, “Futbola emek verenlerin, yetkililerin, sorumlu olanların, yapmaları gerekenleri tam zamanında yapmaları maksadı ile birikimlerimi, futbolun yaşadığım sıcak atmosferi içinden ve o sıcaklığı tanımlayarak aktarmak istedim” ifadelerine yer verdi.

Naci AHISKALIOĞLU : Futbolda Mantaliteyibize anlatırmısınız?

Ahmet KARSLIOĞLU : Tabi memnuniyetle. Futbolun içindeki tüm unsurlara yer veren bir çalışmaya bugüne kadar rastlamadımve bu durum yazma cesaretimi artırdı. “Bu çalışma, uzun yıllar öncesinde A Milli Futbol takımımızın, seri yenilgileri sonrasında, gazetecilerle yüz yüze yapılan bir söyleşide eleştirilen teknik yetkili Sayın Özkan Sümer’in unutamadığım bir cevabından hareketle yola çıkılmış ve futbolda toplumsal ihmalimize ışık olması dileği ile hazırlanmıştır.  Sayın Özkan Sümer hocamız bu durumdan şöyle şikâyetçi olmuştu “Arkadaşlar bırakın taktiği, tekniği, beslenmeyi, motivasyonu, kondisyonu. Ben futbolcularıma, halen topa nasıl vuracaklarını öğretiyorum, siz bana nelerin hesabını soruyorsunuz.” 

 Yazma isteğimi kamçılayan bir başka gerekçem Türk Futbolu için yapılan bir tanımlamadır. Dünya yıldızı bir futbolcu geçmişte şöyle demişti. “Aslında Türk Futbolunda her şeyden biraz var. Ama hiçbir şeyden tam yok.” Gördüğüm kadarı ile konusu futbol olan kitaplarda, futbolun tamamı üzerine, futbolun içindeki tüm unsurlara yer veren bir çalışmaya rastlamadım. Bu tespitim, futbolun her kademesinde yer alan birisi olarak yazma cesaretimi artırdı. 1965 yılından beri içinde yer aldığım futbolla ilgili gördüklerimi, yaşadıklarımı, bilgi birikimimi ve tecrübelerimi aktarmak istedim. Bu kitabın her yaşta ve her eğitim düzeyindeki insanlarımız için anlaşılır olmasına da dikkat ettim. Akademik terim ve söylemlerden özellikle kaçındım. Futbolun büyüleyici ortamını ilkokul çağlarında fark eden çocuklarımız sıkılmadan okusun diye bu yolu seçtim. Her anne ve babanın, her spor adamının, her öğrencinin, her sporcunun ve her kademedeki yöneticinin bu çalışmada yeni bilgiler bulacağına inancım tamdır. Futbola emek verenlerin, yetkililerin, sorumlu olanların, yapmaları gerekenleri tam zamanında yapmaları maksadı ile birikimlerimi, futbolun yaşadığım sıcak atmosferi içinden ve o sıcaklığı tanımlayarak aktarmak istedim. Futbol hakkında yazanların birçoğu, futbolun içinde yer almış ancak bir iki görevle sınırlı kalmış kişilerdi. Ben, futbolcu, antrenör, hakem ve il gözlemcisi olarak oyun alanında yer alırken, kulüp başkanı, yönetici, tertip kurulu başkanı, disiplin kurulu üyesi, İl Spor Güvenlik Kurulu üyeliği, İl Gözlemci Kurulu başkanı ve klasman gözlemcisi olarak da oyun alanı dışında idari görevlerde bulundum. 27 yılı aşkın bir süredir de, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde spor şube müdürlüğü yapan biri olarak futbol üzerine yazmaya hakkım olduğuna inandım ve yazdım.

Naci AHISKALIOĞLU : Bu kitabı yazmaya ne zaman karar verdiniz?

Ahmet KARSLIOĞLU : 1981 yılında karar verdim. Ama yazmak için çok uzun süre bekledim. Bilgi topladım, belge topladım. Okudum ve notlar aldım. Tamam dediğimde yazmaya başladım ve buda yılları aldı. Bu çalışmamın yayımlanması beş (5) yıl kadar gecikti. Sponsorluk yasasının olgunlaşması ve Dernekler Yasası ile kurulabilen spor kulüpleri için, Spor Kulüpleri Yasasının TBMM de kabul edilip resmi gazetede yayımlanması beklendi. Bu bekleme halen devam ediyor.

Naci AHISKALIOĞLU : Değerli Ahmet Hocam, ulusal ve yerel medya da kitabınız ses getirdi. Destek verenler oldumu, bahsedermisiniz ?

Ahmet KARSLIOĞLU: Bu söyleşi ve tanıtım için size ve derginize, Sayın Remzi KIRIK abimize teşekkür ederim. Her şeyden önce bu çalışmamı yayınlamaya değer bulan Yağız Yayınlarısahibi Sayın Bülent ŞİPAL’e teşekkür ederim.

 Bayburtlu yazanları destekleme kararı alan Bayburt Belediyesi meclisine ve özelliklede Belediye Başkanımız Sayın Mete MEMİŞ beye şükranlarımı sunarım. Sayın başkanımız ciddi sayıda kitap alarak maddi ve manevi bakımdan desteğini esirgememiştir.

 Futbol dünyasında yer alan spor yorumcularına, köşe yazarlarına, teknik direktörlere ve antrenörlere, televizyonlarda yorum yapar spor adamlarına ulaşmasında en büyük desteği veren hemşerimiz Sayın Selahattin EKREKLİ beye minnettarım. Bu isimler Erman TOROĞLU, Sinan ENGİN, Özkan SÜMER, Yılmaz VURAL, Ahmet ÇAKAR, Ertem ŞENER, Rasim Ozan KÜTAHYALI, Abdülkerim DURMAZ, Bülent TUNCAY, Fatih DOĞAN, Koray PALAZ, Hasan ATEŞ, Fuat BURAK, Aykut ERÇETİN dir. Bu sayede Türkiye’de bu kitabın bilinirliğini sağlamıştır.Mesela Beyaz TV de canlı yayında Derin Futbol programında kitabımız futbol camiasına duyuruldu ve özel bir çalışma olduğu ifade edildi.

23 Aralık 2016 tarihinde 360 TV decanlı yayın TELEGOL de Sayın Serhat ULUEREN Gökmen ÖZDENAK, Engin VEREL, Ümit KARAN ve Adan AYBABA ‘NIN konuk oldukları programda Futbolda Mantalite den övgü ile bahsettiler.

Naci AHISKALIOĞLU : Bildiğim kadarı ilesporla ilgili bir başka çalışmanız daha var. Adı ve konusu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet KARSLIOĞLU : Evet bir başka çalışmam daha var. Adı Bayburt’ta spor sporda Bayburtlular.Bu çalışma ile ilgili duyurularımı Arkadaşım Sayın Dursun Ali CAMADAN beyden rica etmiştim. Oda kendisine ait Bayburtluları bilgilendirmesitesi üzerinden yaklaşık 20.000 kişiye mesaj atarak bilgi ve belgelerini göndermelerini istemişti. Bana bu site üzerinden duyup ta belge gönderen olmadı. Yaklaşık 500 sayfa olan bu kitaptaki belge ve bilgiler birkaç dostum dışında kendi çabalarımla topladıklarımdır. Elindeki kendi ailesine ait sporla ilgili fotoğrafı bile vermeyenler var.

Konusu Bayburt’ta spor. Geçmişten bu güne kadar bilinen sporlar ve spor haberlerini yer aldığı bir çalışma.Görselliği önemseyen, bu güne kadar bilinmeyenlere yer veren ve sayfaları çevireni sıkmayan bir çalışma oldu. Bu kitapta birileri kendisini, birileri babasını, birileri dedesini görecek. Şehrimizin spor hafızası yer alıyor.

 Konu edindiğimiz bir başka hususta sporda Bayburtlulardı. İl dışında yaşayan ve birşekilde sporun içinde sporcu, yönetici, antrenör olarak yer alan hemşerilerimize de yer verdik.

Bayburt’ta spor sporda Bayburtlular adlı kitabımız nasip olursa 2017 yılının ilk aylarında Bayburt Üniversitesi tarafından yayınlanacak. Buradan sizin aracılınızla Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Selçuk COŞKUN beye spor tarihimize sahip çıktığı için, bu çalışmayı baskıya hazır duruma gelmesi için özel müdahalelerde bulunan Yardımcı Doçent Sayın İhsan ÇUBUKÇU hocama da teşekkür ederim.

Naci AHISKALIOĞLU : Değerli Hocam, ben bu güzel sohbetten çok keyif aldım. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa buyurun söz sizde.

Ahmet KARSLIOĞLU : Size, www.bayburtrehberi.com sitesine ve Haber 69 a teşekkür ederim.

 

Adınız
Röportajlar
Son Eklenen Röportajlar

Salih Demir
Bülent ERDAŞ
Serhan Haşlak
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Mehmet Öksüzer
Ahmet Şafak
Abdulcelil Kahveci
Tuncay Başaran
Hacı Ali Polat
Bayburt Belediye Spor Yönetimi
Berhan Şimşek
Bahattin Köse
Uğur Çoban
Kurban Yazıcı
Emin
Popüler Roportajlar

Salih Demir
Bülent ERDAŞ
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Ahmet Şafak
Tuncay Başaran
Berhan Şimşek
Kurban Yazıcı
Emin