Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Serhan Haşlak - Ehrama Şekil Veren Usta
528

Röportaj Konuğu : Serhan Haşlak
Röportaj Tarihi : 10.12.2010
Röportor : Naci Ahıskalıoğlu
Konu : Ehrama Şekil Veren Usta

Bu Röportajımızda siz değerli okurlarımıza Bayburt’ta yıllardır esnaflık yapmakta olan Ehram’dan yeni tasarımlar hazırlayan, Serhan dikim evi’nin sahibi, terzi, Serhan HAŞLAK ile yaptığımız söyleşiyi yayınlıyorum… 

Naci Ahıskalıoğlu : Serhan Bey, sizi tanıyalım
Sehlan Haşlak : 1974 Bayburt doğumluyum. İlk okulu bitirdikten sonra terzilik mesleğine 1986' da başladım.Halen bu mesleği yapmaktayım.
  
Naci Ahıskalıoğlu : Ehramdan, kravat ve çanta fikri nasıl oluştu?
Sehlan Haşlak : 
Malümunuz taktir edersiniz ki çok değerli olan el sanatı Ehramımız bir köşeye terk edilmişti.Biz Serhan özel dikimevi olarak çok değerli personelim Arif haşlak olmak üzere Ehramı sanata dönüştürerek, çanta ve kravat olmak üzere daha geniş çeşit yaparak tüm halkımıza sunmak istedik.
 
Naci Ahıskalıoğlu : Çok emek isteyen uğraş 
Sehlan Haşlak : 
Evet çok emek isteyen bir iştir.Çünkü Ehram tamamen koyun yününden oluşup, öncelikle yıkanması ve taraklanması daha sonra teşinelerek, iplik haline geldikten sonra değerli bayanların ellerinde, tezgahta, alın teri ve göz nuru, dökülerek dokunmaktadır. Ondan sonra biz çok değerli olan Ehramı sanata dönüştürüp halkımıza sunmaktayız.
 
Naci Ahıskalıoğlu : 
Tasarımınız, beklediğiniz ilgiyi gördümü?
Sehlan Haşlak : 
Evet beklediğimizden daha çok ilgi gördü.Gerek Bayburt' umuzda gerekse dısarıda çok ilgi gördü.Serhan özel dikim evi olarak amacımız zaten bu kültür değerimizi halkımıza yansıtmaktı.Onuda başardığımız için çok mutluyuz.
 
Naci Ahıskalıoğlu : Şimdiye kadar kimlere, çanta ve gravat verdiniz?
Sehlan Haşlak : 
Bu sanatımızla bizleri Yalnız bırakmayan değerli Vali’miz, Kerem AL ve Belediye Başkan’ımız,  H.Ali POLAT olmak üzere tüm Bayburt halkının desteği ile sayın Bakanlarımız, çevre ve orman Bakanı, Pr.Doktor, Veysel EROĞLU, Kültür ve turizm bakanı, Ertuğrul GÜNAY, çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız, Ömer DİNÇER, Devlet Bakanımız, Faruk ÇELİK, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan’ı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, aynı zamanda İstanbul İl Başkanı Berhan ŞİMŞEK, beye Bayburt’u ziyaretinde kravatlarımızı taktim ettik daha çok, İstanbul Belediye Büyük Şehir Belediye Başkanı, Kadir TOPBAŞ beye  Bahçelievller Belediye Başkan’ına, Eyüp İlçe Kaymakam’ına, Türk Halk Müziği Sanatçımız, ZARA, hanımefendi’ye  taktim ettik. Bu konuda bize yardımcı olan Bayburt Kültür  Dernek Başkanımız Abdurrahman POLAT TİMUR beye çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Bayburt' umuzun Değerli sanatçısı Muhsin beye proğramlarında ki ürünlerimizin tanıtımında ki, katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 
Naci Ahıskalıoğlu : Bu tasarımınız, Bayburt Kültürüne ve ekonomisine ne gibi katkılar sağlar, tanıtım ve pazarlamasını yapabiliyormusunuz?
Sehlan Haşlak : 
Tarihi İpek yolu üzerine kurulmuş olan, Bayburt' umuzun bu sanatımızla kültürel anlamda tanıtımını, daha  güzel yapacaktır.Ve aynı zamanda Ekonomisini güçlendirecek, pazarlamasını çok daha güçlü bir şekilde, yapacaktır.
 
Bayburt rehberi intirnet sitesi adına bu güzel söyleyişinden dolayı teşekkür ederim.

Bize bu fırsatı verdiğiniz için, Serhan özel dikim evi olarak teşekkür ediyorum. 

 
Adınız
Röportajlar
Son Eklenen Röportajlar

Salih Demir
Bülent ERDAŞ
Serhan Haşlak
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Mehmet Öksüzer
Ahmet Şafak
Abdulcelil Kahveci
Tuncay Başaran
Hacı Ali Polat
Bayburt Belediye Spor Yönetimi
Berhan Şimşek
Bahattin Köse
Uğur Çoban
Kurban Yazıcı
Emin
Popüler Roportajlar

Salih Demir
Bülent ERDAŞ
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Ahmet Şafak
Tuncay Başaran
Berhan Şimşek
Kurban Yazıcı
Emin