Yükleniyor... Önceki Sayfaya Geri Dön

Ahmet Şafak - Bayburt'a ve Bayburtlulara Hayran Oldum
211

Röportaj Konuğu : Ahmet Şafak
Röportaj Tarihi : 28.10.2009
Röportor : Mustafa Aker
Konu : Bayburt'a ve Bayburtlulara Hayran Oldum

Basına sıcak ilgisiyle, Yalnız Kurt ve Adam gibi parçalarıyla Türkiye onu tanıdı.Ve sonra Türkiye Bağrına bastı. Sonra namı tüm cihana yayıldı. Efendi ve ağır bir insan özelliğiyle ve sahip olduğu Milli Manevi duygularını kağıtlara dökerek Türk Gençliğinde bir idol olup ışık olup yol gösterdi.

Gençlerimizi Sarıkamış Kar Altında gibi şarkılarıyla tarihsel kısaca geçmişimiz hakkında UNUTULMAMALIDIR sözünü yine gençlerimizin beynine kazımakta.Evet işte o insan kısa süreliğine de olsa aramızda.

Ahmet Şafak Doğu nun incisi Bayburt İlinde ve buranın güzel insanları Bayburt lularla beraber. Bayburt iline yabancı değil Ahmet Şafak. Ama şehir merkezine ilk geldiğini, buradaki sıcaklığı asla unutmayacağını söyledi ve editörümüz Mustafa AKER in Bayburt Rehberi ziyaretçileri ve değerli Bayburt Halkı için sorduğu soruları ı da yine kendine has özelliğiyle cevapladı.

Çok samimi çok sıcak ve içten bir geçen bir sohbeti ayrıntılarıyla sizlerle paylaşacağız.Söyleşi sırasında yeni kitabını da tanıtan Ahmet ŞAFAK bakınız www.bayburtrehberi.com haber portal sitemiz ve Tüm Bayburt halkı için cevaplandırdığı işte o söyleşi;

Editör M.AKER - 
Sayın Şafak; Bayburt'un ulusal haber portalı www.bayburtrehberi.com adlı site ziyaretçileri adına böyle sıcak vatansever ve milli ve manevi duygularına son derece bağlı olan Bayburt iline hoşgeldiniz diyor sonra böyle güzel insanlara konser programı düzenlediğiniz için teşekkür dileklerimi sunarak sözlerime başlamak isterim.Sayın Şafak ;sorularıma Bayburt İli hakkındaki görüşlerinizi sorsak neler dersiniz bizlere?
Ahmet ŞAFAK - Mustafacığım; böyle güzel organizeyi hazırlayıp da beni bu sıcak insanlarla buluşturdukları için ben teşekkür ederim, halkı bilgilendirmek gibi onurlu bir görev yapan değerli www.bayburtrehberi.com ve Anadolu Ajansı nın bu sıcak ilgisinden dolayı da ayrıca teşekkür ediyor, değerli Bayburt Rehberi üyelelerine ve en güçlü ve en doğru haber ajansı olan Anadolu Ajansının değerli çalışanlarına senin nezlinde selam ve saygılarımı sunarım.

Ve gerçekten bu sıcak ortamı hazırlayan Bayburt Ülkü Ocaklarına ve beni yalnız bırakmayan YİĞİT KAHRAMAN Bayburt Halkına da Teşekkür dileklerimi de iletmeden geçemeyeceğim.

Mustafacığım Bayburt bütün Türkiye mizin pek güzel pek nadıde pek ayrıcalıklı bütün şehirlerimiz gibi çok güzel şehirlerimizden biridir. Bizim için millet vatan bir bütün olarak güzeldir.

Gittiğimiz her yerde de burası Bayburt olabilir ama Bayburt un da kendi insan güzelliğinin Türkiye için ifade ettiği değeri ben önemsiyorum. O değer bir Bayburt lunun timsalinde benim değer verdiğim önsemsediğim ve gençliğimde uğruna ve yoluna koyduğum büyük amaç içinde şüphesiz bir katkı unsurudur.

Bayburt İnsanı hem maneviyatına düşkünlüğüne vatanseverliğyle açık sözlülüğüyle medeni cesaretiyle bugün belki Bayburt Türkiye deki vilayetlerin içerisinde nüfus itibariyle küçük bir vilayettir ama Bayburt umuzun böge uzunluğu çok büyüktür.

Büyük kentlerde Bayburt luların sosyal konumu itibariyle aldıkları mesafe bizim için göğüs kabartıcıdır.

Bende çocukluğumdan bugüne benim gençlik dönemimden bugüne genç arkadaşlarımın araısında Bayburt lular olmuştur. Benim aynı zamanda hısım akrabalarım arasında Bayburt lu olanlarda vardır. Dolayısıyla ben Bayburt ta olmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

Editör M.AKER - Değerli Bayburt Rehberi üyelerine sizleri daha yakından tanımaları için şöyle bir soru sorsam ve desem ki Ahmet Şafak Kimdir? Evet Ahmet Şafak kimdir biraz kendinizi tanıtmak istediğinizde nasıl Ahmet Şafak ı tanıtırsınız?
Ahmet ŞAFAK - Bu soruyu hiç yanıtlamak istemiyorum. Ahmet Şafak ı siz arayıp bulacaksınız. Ahmet Şafağı buralara getiren sebebi, bu insanların Ahmet Şafağı Bayburt iline davet etme sebeplerini arayıp sizler bulacaksınız.

Ondan sonra bana soru soracaksınız. Ben kendimi nasıl anlatayım. Cemil Meriç in bir sözü vardır ve derki; İnsan hatıralarını anlatırken simokin giymiş gibi olur. Hiç bir zaman spor bir çeketle dolaşmaz. Simokin giyer, Niye giyer? Kendini güzel anlatsın diye.

Bana ne olur kendimi güzel anlattırma.Sen benimle ilgili araştırmalarını yap.Ahmet Şafak ın neler yaptığını sanat alemi içinde Ahmet Şafak ın yerini sen sorularınla araştır.

Editör M.AKER - Bayburt İline bu ilk gelişiniz mi? Ve Bayburt ilini nasıl gördünüz gelmeden nasıl bir Bayburt Portresi vardı?
Ahmet ŞAFAK - Beş yıl önce turnem dolayısıyla Trabzon dan Erzuum a gitmek için geçtim Bayburt ilinden ama ziyaret ve kalma yönünden baktığımda evet ilk gelişimdir. Bayburt Hakikaten sadece bir kartpostal değeriyle tanımam.

Bayburt u yaşamımda ve dışarı da bilirim tanırım ve severim. Bayburt u ve Bayburt luları severim. Bayburt diyince akla hep Çoruh Nehri güzelim Bayburt Kalesi ve Yeşil Örtüsü gelir.

Hakikaten Bayburt a baktığımız zaman yem yeşil bir örtü vardır. Ama açık söylemek gerekirse şehirsel yapılaşması noktasında çok kafamda tasarladığım bir Bayburt ilini bulamadım.

Şehir Bayburt un tarihi itibariyle birlikte Bayburt un kıyısından içeriye gelen o yeşilliği, Bayburt ilinin Dede Korkut olmasındaki o tarihi özellikler şehir mimarisine yansımalıydı. Şehirde bir gelişmişlik olmalıydı. Yollarımız daha da farklı olabilmeliydi. Şüphesiz Bayburt bu konuları da halledecektir.

Editör M.AKER - Sayın Şafak Bayburt ilinde bu kadar ilgi bekliyor muydunuz?
Ahmet ŞAFAK - Nasıl Beklemem. Ben seviyorsam beni de seviyorlardır. Buna böyle bakarım ve Bayburt ise benim aynamdır.

Bende Bayburt un bir aynasıyım. Ben buraya konser vermeye gelmedim.Ben burda Bayburt lu hemşehrilerimle gönüldaşlarımla sohbet etmeye geldim. Bu sohbetleri de müzikal anlamda yapacağım. İnşallah tekrar buluşuruz.

Konser bittikten sonra Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi demezler. Ama inşallah güzel bir konser olacaktır. Sonuç itibariyle etkinliğin şuana kadar gerçekleştiği zamanı gözümüzün önüne getirdiğimiz vakit bu Bayburt un hanesine misafirperverlik olarak adam gibi eğlenme konusunda güzel bir profil sergilemiştir.

Bunu bir kazanım olarak algılamak lazım. İnşallah bizlerde Baki Kalan Bu Kubbede bir hoş seda imiş deriz. 

Mustafa Kardeşim ben kendi şarkılarımı söylemekteyim. Dışardan ordan burdan şarkıları söylemeyiz. Kendi sözlerimizi yazarız Allah ın bize vermiş olduğu bu ses yeteneği kadar da şarkılarımızı söylüyoruz.

Kendimize göre bir mütevazi sesimiz vardır. Biz Pavorotti değiliz ama onu da arattırmayız yani.

Editör M.AKER - Türkiye nin son günlerdeki hem siyasi hem de diğer alanlardaki durumu ve İç siyaset ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Ahmet ŞAFAK - Türkiye çok güçlü çok büyük bir ülkedir. Dışardan bakıldığında bu büyüklüğü ve gücünü çok daha net bir şekilde görülmektedir. Ama bunun dışında şüphesiz bir Türk Milliyetçisi olarak Türkiye nin dalga boyuyla ülkenin ideallariyle Türkiye nin şuandaki mevcutiyeti arasında çok daha paralellik bulamayız. Bu bizi rahatsız eder.

Türkiye nin kendine uygun bir sosyla yaplaşma, sosyal kültürel yapılaşma idari yapılaşma şüphesiz Türk Milleti tarafından çok kolay gerçekleşebilir.

Buna yıllardan beri çok dikkat çekiyorum ya da dikkat ediyorum buna. Tahmin ediyorum Türliye de birileri de buna dikkat edecek ve buna uygun yapılanmayla Türkiye nin potansiyelindeki kuvvet ile şuan içinde bulunduğu mevcudiyeti arasındaki bu ters orantıyı yine inşallah Türk Milleti yine kendi azim ve kararlılıkla değiştirecek ve düzeltecektir.

Ama Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye hakikaten çok büyük bir devlettir.

Bunu da görmek lazımdır. Ben sanatçıyım. Sonuç itibariyle sanat anlamda sorarsanız Türkiye de sanat dibe vurmuştur. Bunu okumak bunu söylemek lazımdır. Şuanda Sanat ülkede dibe vurmuştur. Ülkede sanat yoktur sade eğlenmek kültürü vardır. Ve Televizyon bu eğlence kültürünü evlerimize taşıyarak aslında kültür unsuru olduğunu inkar ediyor.

Türkiye deki tv cilerin sahipleri ve yapımcıları ne yazık ki Türk Kültürüne hizmet etmek yerine bugünü geçiştirmek ya da bugün insanlarımızı eğlendirmeye yetinmek gibi bir misyonu üstlenmiş durumdalar. Bana göre sanat yönüne bakmalıyız.

Editör M.AKER - Bilindiğiniz üzere Yerel Seçimler yaklaşmaktadır. Siz bu önümüzdeki yıl yapılacak veya olası bir baskın seçimde (Hem Genel Seçim Hem Yerel Seçim) MHP ye seçim şarkısı yine hazırlayacak mısınız? Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Ahmet ŞAFAK - Ben Sarıkamış Şarkısıyla tarihimizi ve geçmişimizi yeniden hatırladık ve gelecek kuşaklarımıza da ders verici özelliği kazandırdık. Dolayısıyla Bayburt tan da Sarıkamışta Şehit Olan pek çok dedemiz var ecdadımız var.

Dolayısıyla Bayburt ili de Sarıkamış Şehidi vermiş olan çok büyük bir beldemizdir. Sarıkamış Şarkısı bana ait olduğu kadar Bayburt iline de aittir.

Ve bu Sarıkamış Şarkımız, Sarıkamış Destanımız bizim için neden çok önemlidir çünkü ecdadımızın ölümsüz ruhları için şehitlerimizin ruhları için yapılmış bu beste önce Allah ın inayeti sonra halkımızında desteğiyle 2006 yılında Kal Tv Video Müzik Ödülü Almıştır. Yani 12 incisi yapılan bu yarışmada Sarıkamış Şarkısıyla ödül almam benim için çok önemlidir.

Başka bir şarkıyla ödül alsam şüphesiz önemlidir ama Sarıkamış Şarkısıyla almam benim için çok önemlidir. Bana göre bunu yazmalısınız kardeşim benim.

Yani Ben Sarıkamış Şarkısının da yazarıyım. Sarıkamışın da söyleyeniyim. Bu bana göre esas alınmalıdır. Yoksa Türkiye de binlerce şarkı söyleyen vardır. Sanatçı var Sanatçı vardır. 

MHP ye seçim müziği yapmak isteyen çok arkadaşlarımız vardır. MHP Türk Milleti tarafından kabul görmüş Türkiye nin çok değerli Partisidir. Ve bu değerli partiye bu önemli partiye bu büyük partiye seçim marşı yapmak seçim müziği yapmak için pek çok sanatçının kuyruğa girdiğini ben biliyorum.

Ekstradan benim yapmak icap ederse benden böyle bir istek olursa bu işi seve seve büyük bir şerefle yerine getiririm. Ama ben Türkiye nin sanatçısıyım. Ben şarkılarımı Türk Milletinin dinlemesi ve Türk Milletinin değerlendirmesi için varım.

Editör M.AKER - Efendim Bayburt Rehberine Anadolu Ajansına ve Bayburt Rehberine ve Değerli Bayburt Halkına gösterdiğiniz yakın ilgi ve alakanıza sıcak sohbetinize çok teşekkür ediyorum. Ve Tekrar aramıza hoşgeldiniz diyorum.
Ahmet ŞAFAK - Bende sizlere çok teşekkür ediyorum. Bayburt Rehberine ve Anadolu Ajansına burdan sizin vasıtanızla sevgilerimi saygılarımı iletiyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.


 

Adınız
Röportajlar
Son Eklenen Röportajlar

Serhan Haşlak
Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Mehmet Öksüzer
Ahmet Şafak
Abdulcelil Kahveci
Tuncay Başaran
Hacı Ali Polat
Bayburt Belediye Spor Yönetimi
Berhan Şimşek
Bahattin Köse
Uğur Çoban
Kurban Yazıcı
Emin
Popüler Roportajlar

Ahmet Karslıoğlu
Yaşar Aker
Foto Yavuz (Hacı Ahmet Yavuz)
Ahmet Şafak
Tuncay Başaran
Berhan Şimşek
Kurban Yazıcı
Emin